Block title
Block content

Sekizinci Söz'de "Hem o bedbaht, zahiren leziz, mânen zehirli yemişleri yemekle azabını tâcil ediyor. Zira o meyveler, nümunelerdir: Tatmaya izin var, ta asıllarına talip olup müşteri olsun. Yoksa hayvan gibi yutmaya izin yoktur. Ve şu bahtiyar ise, tadar, işi anlar, yemesini tehir eder ve intizar ile telezzüz eder." deniliyor. Yemeyi tehir etmekten kasıt nedir? Dünya hayatında helal olan nimetleri yememeli, ahirete mi tehir etmeliyiz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünyanın lezzet ve nimetleri ahiret aleminin lezzet ve nimetlerine işaret eden numunelerdir. Dünya bu noktadan ahiret aleminin vitrini gibidir. Vitrindeki numuneler sadece bakmak, beğenmek ve tanımak içindir; yoksa tatmak ve doymak için değildir.

"Burada hayvan gibi yutmaya izin yoktur." derken, Allah’tan gafil olarak, haram helal demeden dünya nimetlerini asıl ve memba gibi görüp saldırmak anlamındadır. Yoksa şükür ve helal dairesinde dünya nimetlerinden tadıp istifade etmeye yönelik bir ifade değildir.

Dünya nimetleri insanın fıtratına kifayet edip tatmin edecek bir mahiyette değildir. İnsan fıtratı ancak ahiret nimetleri ile tatmin olabilir. Helal dairesinde de olsa dünya nimetlerini tatmin edecek bir mahiyette görmek, numune olduğunu unutmak yine kalbi ve ruhi açıdan doğru olmaz.

Lakin bu ifadelerden helali tamamı ile terk edeceğiz hükmü ve manası çıkmaz. Ama bu ifadelerden helalde de sünnet ölçülerinde hareket etmeyi anlayabiliriz.  

Özet olarak, tatmak dünya nimetlerini helal dairede ve şükür içinde istifade etmek anlamındadır. Yutmak tabiri haram dairede ve şükürsüz ve gafletle istifadeye işaret ediyor. Yemek ise ahiret alemindeki insanın tatmin olması anlamındadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sekizinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3284 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

nurcu56
Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
hamditas
Üstad, az yemeyi de kastediyo olabilir, çünkü peygamberimiz de az yerdi, istese çok yiyebilirdi, demek ki, bazı helalleri de, ALLAH rızası için terketmeliyiz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...