Block title
Block content

Sekizinci Söz'deki Hikaye ile ilgili; Sağ yoldan giden arkadaşı aynı şeyleri görmesi ve yaşamasına rağmen neden korkmadı? Hikayede geçen ejderha ağzının bahçe kapısına dönüşmesi ehl-i dalalet ve ehl-i Kur'an için nasıl değişiyor?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Eşya ve hadiselerin ne anlam ifade etiğini belirleyen ölçü, bizim bakış açımızdır. İmanlı bir nazarla bakmak ile imansız bir nazarla bakmak arasında çok fark vardır.

İmansız bir bakış için, kabir bir ejderha ağzıdır, herkesi yutup mahvediyor. Ama imanlı bir nazar için ise, kabir bir kapıdır. Ebedi bir aleme gitmek için geçilen bir koridorun kapısıdır.

Söz konusu Risalede ifade edilen mana; bizim takmamız gereken gözlüğün ne olması gerektiğidir. Kırmızı renkli bir gözlükle bakan birisi için, varlık kırımızı görünürken; yeşil renkli bir gözlükle bakan için de yeşil görünür. Bizim itikad ve vizyonumuz, eşyaya bakışımızı belirlemektedir. İşte bu nedenledir ki, aynı hadiseyi izleyen iki kişiden biri yıkılırken, diğeri ise hiç sarsılmaz ve kendine çeki düzen verir. Bu farklılık, bakış açısında yatmaktadır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Sekizinci Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 3420 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
Yükleniyor...