Sekizinci Söz'deki meşelik nedir? İlk adamın aslanı meşelikten çıkıyor, diğerinde meşelik denmiyor. Kuyuda neden su bulunmuyor? Arslandan neden kaçılıyor, ölüm ve ecelden kaçmaya vurgu mu var temsilde?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Meşelik", ecelin gizli olmasına kinayedir. Yani ölüm, meşelikte saklanmış, ne zaman çıkacağı belli olmayan bir aslan gibidir. İkinci adamın ahvali ile birincininki aynı olduğu için, bazı ifadelerin ikinci defa zikredilmesi gerekli görülmemiş olabilir.

Temsiller bir dürbün gibi, uzak hakikatleri akla yakınlaştırmak içindir. Sekizinci Söz'de geçen "kuyu" ifadesi, ortalama altmış yıllık dünya hayatımıza işaret etmektedir.

"Aslan" eceldir, iki kardeşin ecelden kaçması ise, hayatın ölüm gelinceye kadar devam etmesine işarettir. Hayat ve ömür denilen şey doğum ile başlayan bir nehir gibidir.

"Kaçma"nın diğer bir mânası ise, insan fıtratının yaşamak arzusunu ve ölümden korkmasını ifade eder.

Büyük zatların ölümü istememeleri, ubûdiyetine set çekmesi, onların daha ziyade ibadet etme arzularıdır. Hz. Musa (a.s)’nın ölüm meleğinin gözüne bir tokat atması da bu kabildendir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

mpektemek
Güzel cevaptan dolayı teşekkür ederiz.allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
rezonans75
"Çöl hikayeleri" diye adlandırılan hikayelerden...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
*nurefşan*
Guzel cevaplar.Allah razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Kuyuda suyun bulunmaması neye işaret ediyor?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)
Kuyunun su ile dolu olması, düşenlerin boğulması anlamına gelebildiği için, susuz kuyuya rast geldi ifadesi daha güzel oturuyor. Yani o kuyuya düşenler boğulmaz. Ya ejderhanın ağzına ya da güzel bir cennet bahçesine düşer anlamı vardır. Evet kabir, ehl-i iman için cennet bahçelerinden bir bahçe, ehl-i küfür için cehennem çukurlarından bir çukurdur....
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...