Sekizinci Söz'deki temsil gerçekte birebir yaşanmamıştır. Bir çocuk bu temsili okurken gerçek zannedebilir, bu yüzden kafası karışırsa, bu çocuk açısından sakıncalı bir durum olmaz mı? Pedagojik açıdan gerçek dışı temsiller ne kadar doğrudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Temsil ve teşbih ile anlatımdaki esas gaye, derin hakikatleri akla yaklaştırmak, anlaşılmasını kolaylaştırmaktır. Zira başta çocuklar olmak üzere insanların büyük bir kısmının zihin ve idrak dünyası derin hakikatleri anlamaktan uzaktır. Bu sebeple derin hakikatleri temsil ve teşbih yolu ile akla yaklaştırmak faydalı ve tesirli bir yoldur.

Öte yandan, insan doğrudan kendisine yapılan nasihatlerden rahatsız olabilir. Ama aynı sözleri temsilî bir hikâye içinde dinlerse yahut kendi nefsine hitap eden bir müellifi kenardan takip ederse, faydalanma nisbeti daha da artar.

Geçmiş asırlarda Hz. Mevlana gibi bir takım mürşitlerin de hayvanları konuşturarak, onlar arasında geçen maceraları anlatarak insanlara dolaylı yoldan nasihat ettiğini görüyoruz. Ayrıca şimdi çocukları eğitmede kullanılan metodların en tesirli olanı hayvan ve canlıların hâl dillerini sanki konuşuyormuş gibi yapmaktır.

İşte Üstadımızın Risale-i Nurlarda büyük ve derin meseleleri temsil ve hikâye yoluyla izah etmesi bu sebepledir.

Mesela, Cenâb-ı Hakk’ın, Vahid ve Ehad olduğu halde, sayısız mahlûkatı aynı anda ve birlikte karıştırmaksızın tedbir ve idare etmesi, aklın idrak edeceği bir mesele değildir. Üstadımız bu yüksek ve derin hakikati On Altıncı Söz’de güneş misaliyle hârika bir şekilde izah etmiş ve aklı ikna, kalbi tatmin etmiştir.

Hikâyeler, temsiller ve teşbihler, edebiyatımızda da sıkça kullanılmıştır. Bunun pedagojik açıdan hiçbir zararı yoktur. Zira şimdiye kadar bu anlamda herhangi bir şikayet işitilmemiştir. Aksine bu tarz hikâyeler çocuğun nazik ve ince ruhunda müsbet bir tesir bırakır diye düşünüyoruz...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

yorulmazyolcu
Allah razı olsun. Temsilin önemini gayet güzel izah etmişsiniz.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...