Sekizinci Söz'deki temsilin, suhuf-u İbrahim'de aslının bulunduğu yazılmış. Bu ve diğer peygamberlere gelen suhuflar günümüze ulaşmış mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sekizinci Söz'deki ve diğer Sözlerdeki bazı temsillerin ve hikâyeciklerin Suhuf-u İbrahim’de mevcut olduğu Fihrist Risalesi'nde ifade edilmektedir.

Gerçi semavî kitaplar ve suhuflar ekseriyetle tahrif edilmişse de bazı yerlerine müdahale edilememiş ve bunlar ise zamanımıza kadar bir şekilde intikal etmiştir.

Resul-i Ekrem Efendimiz (asm) dinlerin ittifak noktalarını tasdik, ihtilaflı noktalarını tashih etmiş, hadis-i şerîflerinde indirilen kitaplardan, dinlerden ve ümmetlerden bahsetmiştir. İslam âlimleri de bizlere kadar intikal ettirmişlerdir.

Tahrife uğrayan yerler ekseri olarak iman ve ibadete taalluk eden yerlerdir. Hikâyelerin ve ahlâka dair kısımların ekserîsi günümüze kadar gelmiştir. Zaten Risale-i Nurlardaki bu hikâye de birebir oradaki değildir. "Aslı suhuf-u İbrahimdedir." denilmektedir. Aynı misal Tolstoy'un "İtiraflarım" kitabında da "Hintli bir tüccardan duyduğum şu misal..." diyerek, farklı bir şekilde anlatılmaktadır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

şeref askar

Benzer bir şekilde imam gazzalinin bir kitabında -ihya olsa gerek- şöyle bir temsil geçer

"Düşünün ki yürürken arkanızdan bir aslanın koştuğunu görüyorsunuz. kaçarken tam önünüzde bir kuyu görüyorsunuz ve hızla kuyuya iniyorsunuz. ipe sarılıp kuyuya inerken, alt tarafta büyük bir yılan görüyorsunuz, yılan ağzını açmış size doğru yükseliyor... o sırada iki tane fare, biri beyaz, diğeri siyah ipi kemirmeye başlıyor. siz her yerden bela ile karşı karşıya iken, ağzınızda tatlı bir şey hissediyorsunuz; bir arı bir damla balı ağzınıza bırakıyor. peşinizden koşan aslan; ölüm meleğidir. içinde yılan bulunan kuyu; sizin mezarınızdır. sarıldığınız ip; dünyâ hayatınızdır. beyaz ve siyah fare ise gece ile gündüzdür, ömrünüzü kemirirler. bal da geçici bir lezzettir ve size aslanı unutturur."

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...