"Seksen bin zatlardan ders aldığım halde, kasem ediyorum ki, en esaslı ve sarsılmaz ve her vakit bana dersini tazeler gibi, merhum validemden aldığım telkinat ve mânevî derslerdir ki, fıtratımda, maddî vücudumda çekirdekler hükmünde yerleşmiş." izahı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsan doğduğunda beyaz bir kağıt gibidir. İlk olark neler yazılırsa, sonraki yazılar onun üstüne bina olur. İnsana verilen ilk terbiye ve eğitim, sonradan verilecek olanlara bir temel teşkil edecektir. Bu yüzden, insanın karakterinin oluşmasında ilk terbiye ve talim çok önemlidir.

İnsana ilk terbiye ve talimi verecek olan da anne ve babadır. Annenin, evladına olan ilk telkin ve terbiyesi, çocuğun hayatı boyunca bir rehberi olacaktır. Bu yüzden anne ve babaya büyük sorumluluklar düşüyor. Minik bir yavrunun temiz zihnine, basit ve sade bir tarz ile telkin edilen Allah ve ahret inancı ne kadar güzel ve tesirli bir temel olduğuna işaret etmektedir Üstat.

Karalanmış ve silinmiş kağıt, nasıl orijinali gibi olamaz. Buruşuk ve arızalı durur. Aynı bunun gibi; ilk terbiye ve talimi bozuk olan birisinin, sonraları alacağı iyi terbiye ve talimler tam yerine oturamaz. Bu yüzden büyük zatlar, hep alt yapısı iyi ve güzel olan ailelerden çıkmıştır. Üstad'ın babasının, ineklerini kendi mezrasına götürürken, başkaların bağından ve otlağından yememesi için ağzını bağlaması, annesinin onu abdestsiz emzirmemesi gibi davranışların, Said Nursi'nin, Bediüzzaman olmasında payı büyüktür.

Üstad'ın seksen bin zattan aldığı dersi annesinden aldığı derse mukabil tutması yukarda ki izah edilen sırdan ileri geliyor. Yani ilk verilen ders temel, sonrakiler ise onun üstüne bina olunan şeylerdir, denmek isteniyor.

"Seksen bin zat" ifadesi ise, Üstad'ın hayatı boyunca aldığı ve istifade ettiği derslere bir teşbih ve kesretten kinayedir. Yoksa rakam ve adet mevzubahis değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...