Block title
Block content

"Semâdan yağmurun yağdırılması..." "Yağmur yağıyor." demek ile "Yağmur yağdırılıyor." demenin arasındaki fark nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Yağmur yağdırılıyor.” ifadesinde yağmurun Allah tarafından yağdırıldığı vurgulanmış oluyor.

“Yağmur yağıyor.” ifadesinde ise, yağmurun kendiliğinden yağması anlaşılıyor ki bu tevhide uygun bir ifade olmuyor. Çünkü kainatta hiçbir şey Allah’ın irade ve kudretinin dışında, kendi başına hareket edemez. Her şeyin tedbir ve tasarrufu Allah’ın irade ve kudretindedir.

Birisi “Yağmur yağıyor.” ifadesini tevhide zıt anlamı ile değil de örfi anlamda, yani ağız alışkanlığı ile kullanıyorsa, bunda bir sakınca olmaz. Ama tabiat ve inkar fikri ile söylüyorsa, o zaman küfre girer. Yani burada esas olan niyet ve fikirdir.

Bu cümle kalıbını ya da benzer cümleleri her kullananı küfürle itham etmek son derece yanlış ve tehlikelidir.

“Yağmur yağdırılıyor.” ifadesine ağzımızı alıştırırsak nurun ala nur olur. 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: On Birinci Nota | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 1636 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

Nurun fedaisi

Bende naçizane bir yorum yapmak istiyorum. "Yağmur yağıyor" cümlesinde özne yağmur oluyor. Yani yağmak fiili yağmura veriliyor.. Halbuki yağmurun şuuru, fikri, aklı olmadığı halde böyle hakîmane bir fiili yapması beklenilemez. Bu şekil bir cümle kullanılınca faal yağmur oluyor. Ama "Yağmur yağdırılıyor" şeklinde bir cümlede, 'yağdırılan ne?' sorusuna yağmur şeklinde cevap verilir. Yağdıran kim sorusuna ise "Allah" diye cevap veriliyor. Bu şekil bir cümle ile Cenâb-ı Allah'ın fiili hatıra getiriliyor. Yani burada fiili yapan -faal- Allah oluyor. Faal'ün Lima Yürid olan Allah-u Teâlâ burada akla getiriliyor. Üstad Hazretleri'nin dediği gibi : "Allah'ın hesabına kâinata bakan adam her ne müşahede ederse ilimdir. Eğer gafletle esbab hesabına bakarsa, ilim zannettiği şey de cehl olur." (Mesnevi-i Nuriye) Her müşahede edilen hale Allah hesabına bakılınca ilim oluyor. "Hazmolmayan ilim telkin edilmemeli.." (Sözler) Öğrendiğimiz ilmi Allah hesabına bakınca o ilmi hazmetmiş oluyoruz. -Allahu Alem- Onun için bu mes'eleye bu şekilde anlamaya çalışabiliriz. Saygıdeğer Editörlerimize bu şekil bir durum ve bakış açısı doğru mu? Selam ve dua ile.. İstifade etmeMiz dileğiyle..

Değerli Kardeşimiz; her yorum kıymetlidir ve istifade ediyoruz.
Allah razı olsun. Selam ve dua ile...

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...