"Semâvât ve arzın Hâlık-ı Zülcelâlinin bir saat-i ekberi olan bu dünyanın saniyelerini sayan günler ve dakikalarını hesap eden seneler ve saatlerini gösteren asırlar ve günlerini bildiren devirler birbirine benzer, birbirini ispat eder." İzahı nasıldır?

Soru Detayı

"Ve bu gecenin sabahı ve bu kışın baharı kat’iyetinde fâni dünyanın karanlıklı kışının bâki bir baharı ve sermedî bir sabahı geleceğini hadsiz emârelerle haber verir."
- Burada saniyelerle günler eşleştirilmiş, bir günde sabah olur sonra akşam olur. Dakikalarla seneler eşleştirilmiş, bir senede kış sonra bahar olur. Saatlerle asırlar eşleştirilmiş, bir asırda haşri ispat edecek ne oluyor acaba?
- Günlerle de devirler eşleştirilmiş, bir devirde de acaba ne oluyor ki haşir isbat ediliyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Dünya üzerinde görülen ölümler ve dirilmeler, öldükten sonra dirilişin birer küçük bir provası oluyorlar. Mesela, gece ölümü gündüz dirilmeyi, kış ölümü bahar dirilmeyi, gece de uyumak ölümü sabah uyanmak vesaire dirilişe birer somut örnek oluyorlar.

İnsanlığın bir nesli bir asır içinde ölüyor, onun yerine yeni bir nesil geliyor ve bu döngü binlerce yıl devam edip geliyor. Bu da öldükten sonra dirilmenin çok açık ve somut bir örneği oluyor. Dede, baba ve torun üç maddi temsildir.

Bu bir asır içinde yüz kış yüz de bahar yaşanıyor ve her baharda trilyonlarca börtü böcek dirilttirilirken, kış mevsiminde öldürülüyorlar. Bütün bunlar haşirin küçük birer küçük numuneler oluyorlar. "İnsan çürüdükten sonra nasıl diriltilecek, bunu aklım almıyor?" diyenlere bu saatlik, günlük ve asırlık maddi haşirler birer örnek olup aklı ve kalbi ikna ediyor.

Bir gün ömrü olan çiçekler birkaç gün ömrü olan kelebek ve böcekler de günlük haşire örnek oluyorlar. Gece uykusundan sonra sabaha kalkmak da günlük haşire birer model oluyorlar.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...