Block title
Block content

"Semâvâtın, melâike ile tesmiye edilen münasip sakinleri vardır. Çünkü, küre-i arzın semâya nisbeten küçüklüğü ve hakaretiyle beraber zevilhayatla dolu olması, semâvâtın o müzeyyen burçları zevil-idrak ile dolu olmasını tasrih ediyor..." izahı?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainat, cismani olarak insan için çok geniş ve büyük bir mekandır. İnsan, kainat içinde adeta bir zerre mesabesindedir. Halbuki kainatın çok mekan ve tabakalarını Allah gayet mükemmel bir derecede süsleyip hikmetli bir şekilde tanzim etmiştir. Süslemek ve hikmetli tanzim etmek fiilleri ise takdir ve tahsin edici nazarları ister ve gerektirir. İnsan ise bu takdir ve tahsin etme işinde yetersiz kalıyor. Bu yüzden Allah, kainatın o geniş ve mükemmel alem ve tabakalarını şuur sahibi sakinlerle donatmıştır. Yani kainatın her karışı için orayı seyredip, Allah’ın sanat güzelliklerini övüp ibadet edecek mahluklarla doldurmuştur.

Dünya gibi semavata nispeten harabe bir yerde, her taraf hayat ve şuur sahibi varlıklar ile donatılsın, ama dünyaya nispeten saraylar gibi güzel ve parlak olan semada, şuur sahibi varlıklar olmasın. Bu durum Allah’ın hikmetine zıt bir durum olur. Bu yüzden Allah, kainatın her yerini takdir ve tahsin edici mahlukları ile doldurmuştur ki, bu mahlukların şeriattaki adı melek ve ruhanilerdir. İşte bu pasajda anlatılmak istenen ana tema budur.

İlgili kısım için tıklayınız:
Şualar, On Birinci Şua, Dokuzuncu Mesele

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Onuncu Risale | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2964 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

hakan_23el
ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL İZAH ETMİŞSİNİZ
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...