Block title
Block content

"Semeresiz meşakkatler, elemler, teessüfler onu boğar." cümlesinde, "semeresiz" tabirinin kullanılmasının hikmeti ne olabilir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Dördüncü kâr: İnsan zayıftır; belâları çok. Fakirdir; ihtiyacı pek ziyade. Âcizdir; hayat yükü pek ağır. Eğer Kadîr-i Zülcelâle dayanıp tevekkül etmezse ve itimad edip teslim olmazsa, vicdanı daim azap içinde kalır. Semeresiz meşakkatler, elemler, teessüfler onu boğar. Ya sarhoş veya canavar eder."(1) 

Allah için olmayan her şey sevap noktasından boş ve faydasızdır. Ama Allah için yapılan her bir şey cennette ve beka aleminde karşısına hayır ve mükafat olarak çıkacaktır.

Demek Allah için olmayan her türlü meşakkat ve uğraşı, sonucu hayır ve sevap olmayan güdük ve akim bir tohum gibidir. Dünyada çektiği elem ve sıkıntı ve ahirette göreceği azap müspet bir semere değil menfi bir semere oluyor. Yani buradaki ifadeyi "müspet ve menfi semere" şeklinde anlamamız gerekiyor. Yoksa günah ve gaflet içinde geçmiş bir hayatın bir de ahirette azap ve hesabı bulunuyor ki bu menfi bir semeredir.

Kısacası iman ve tevekkül ile geçirilen bir hayat hem dünyada hem de ukbada müspet bir semere verecek iken,  inkar ve gaflet içinde geçen bir hayat ise hem dünyada hem de ukbada bu müspet semerelerden mahrum kalacağı gibi,  hem de dünya ve ahirette çetin bir azaba düşecektir.

(1) bk. Sözler, Altıncı Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Altıncı Söz | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2512 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...