"Sen bâkisin. Giden gitsin, sen yetersin." ifadesini açar mısınız? Ailemizden vefat eden olunca, bu vecizeyi düşünmek bizi rahatlatır mı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanı mutlu eden ve edecek olan bütün nimetlerin kaynağı, vereni, ihsan ve ikram edeni Allah’tır. Ve bu kaynak yani Allah ise bakidir. Bu yüzden nimetlerin geçici bir süreliğine gelip gitmesinin bir önemi yok.

Allah varsa her şey vardır, O yoksa hiçbir şey yoktur. Onun yokluğu ve yok olması imkansız bir şey olduğuna göre, öyle ise O ve Onunla beraber her şey var demektir. Madem hakikat budur, öyle ise neden bir hikmete binaen (dünya hayatının formatı gereği) elimden çıkan nimetlerden dolayı kendimi hüzne boğayım.

Diğer bir husus, insan kainatı ve içindekileri mana-yı ismi (eşyayı kendi hesabına) değil ile değil mana-yı harfi (eşyayı Allah adına ve hesabına) ile sevmelidir. Yani ben anamı, babamı, eşimi ve evlatlarımı Allah’ın bir hediyesi bir ikramı bir sanatı olması noktasından dolayı severim ve sevmeliyim.

Yoksa Allah’tan bağımsız olarak, eşyayı kendi adına ve hesabına sevmek insana daima hüzün ve azap getirir. Çünkü kainatta her şey fani ve geçicidir. Fani ve geçici olan bir şeye kalbimizi bağlamak ise azap sebebidir. Çünkü Allah insana kalbi kendi zat-ı akdesini sevmemiz için vermiştir. Biz bunu kötüye kullanarak kalbimizi fani şeylere sarf edersek, azabını peşinen çekeriz.

Hazreti İbrahim (as) gibi demek gerekiyor; “La uhubbil afilin” yani batıp giden şeyler sevilmeye değmez...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...