"Sen gel, bu intizamın haşmetine bak ki, bu kâinatı gayet mükemmel öyle bir saray yapmış ki, her bir taşı bir saray kadar san’atlı..." Buradaki, "her taştaki saray kadar sanat" ne ifade ediyor, burası nasıl anlaşılmalıdır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kainatı bir saray olarak düşündüğümüzde, kainatı oluşturan unsurlar, atomlar, cisim ve diğer varlıklar da birer taş ve tuğla hükmünde oluyorlar. Çünkü kainat bu gibi şeylerden mürekkeptir.

Her bir atomu her bir toprağı, havayı, suyu, ateşi ayrı ayrı incelediğimizde, onların da kainat kadar sanatlı ve mükemmel olduklarını görüyoruz.

Bugün gözle görülmeyen küçücük atomu incelemek için üniversite ve fakülteler kuruluyor. Demek bir atom, sanat noktasından kainattan geri kalmaz, en az onun kadar mükemmel bir sanata mazhardır.

Aynı ölçü diğer mahluklar için de geçerlidir. Yani çiçekler, böcekler, dağlar, ovalar, denizler, yıldızlar gibi her bir mahluk muazzam bir sanat, muazzam bir şaheser niteliğindedirler.

Allah her bir eserini her bir mahlukunu kendi şanına yakışacak bir sanat ve mükemmellikle yaratmıştır. Bu yüzden kainatta hangi şeyi incelersek inceleyelim, bir şaheser bir sanat abidesi ile karşılaşırız.

"Yedi kat göğü birbiriyle tam uyum içinde yaratan O’dur. Rahman’ın yaratmasında hiçbir nizamsızlık göremezsin. Gözünü çevir de bak: Herhangi bir kusur görebilir misin? Sonra tekrar tekrar gözünü çevir de bak! Gözün bir kusur bulamadığından, eli boş ve bitkin geri döner." (Mülk, 67/3, 4)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

erkandino
Enfes bir cevap olmuş aklımda soru işareti bırakmayacak bir cevap Allah razı olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...