"Sen manen hastasın, ibadet ise hastalığına tiryaklar hükmündedir." cümlesini açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Nasıl maddi bedenimiz hastalandığı zaman onun kimyasına uygun olarak maddi elementlerden mürekkep bir ilaç veriliyor ise, insanın manevi cesedi hükmünde olan kalp, ruh, vicdan ve akıl gibi cihazların da kendine münasip gıda ve ilaçları vardır. Bu gıda ve ilaçlar elbette bu manevi cihazların manevi yapısına mütenasip olmak gerekir.

Ruh ve kalp elbette ıspanak ya da elma ile beslenmez. Böyle latif hissiyatların gıda ve ilacı da ibadet ve zikir gibi latif şeylerdir.

Nasıl maddi hastalıklar ekseri olarak maddi organların gıdasız ve vitaminsiz kalmasından ortaya çıkıyor ise, manevi azaların hastalığı da yine o azaların gıdasız ve vitaminsiz kalmasından hasıl oluyor. Bunun reçetesi ve ilacı da ancak ibadet ve zikirler olabilir.

Kalp ancak Allah’ın zikri ve muhabbeti ile gıdalaşıp tatmin olabilir, ruh ancak ulvi ve İlahi hakikatler ile terakki edip gelişir, akıl ancak Allah’ın sanatlarını tefekkür etmek ile ihtiyacını temin eder, vicdan ancak dinin latif hakkaniyeti ile inşirah bulur, nefis ancak dinin ciddi ve ince disiplini ile ıslah ve tezkiye olabilir...

İnsan, hakikaten manevi bir hastadır. Reçete ve ilacı ise iman ve ibadettir. Özellikle bu asrın insanları fen ve felsefeden gelen dehşetli şüphe ve inkar akımı ile daha ziyade bir hasta ve daha çok iman ve ibadete muhtaç bir vaziyettedir. Öyle ise kurtuluş ve necat yalnız iman ve ibadettir.

İlgili bölümü okumak için tıklayınz:

Lem'alar, Yirmi Üçüncü Lem'a, Hatime.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...