Block title
Block content

"Senden ayrılan ve sana ait olmayan şeylerle mânâsız uğraşma ve geçici işlerine bağlanıp boğulma..." Burayı açar mısınız, dengeyi nasıl kuracağız? Dünya işlerine hiç mi bakmayacağız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Elin işte gönlün Allah’ta olsun; dünyayı kesben (çalışma olarak) değil, kalben terk et." sözleri sizin sorunuza veciz iki cevap niteliğindedir.

Yani bu iki veciz ifadeye göre ampul bulmak, araba üretmek Allah’ı sevip zikretmeye engel şeyler değildir. İnsan bir yandan çalışkan ve üretken olurken, diğer yandan kalbini ve gönlünü sadece ve sadece Allah’a tahsis edebilir; bu durum birbirine zıt bir birini cerh eden şeyler değildir.

Bizi geri ve fakir bırakan şey, İslam’ın tevekkül anlayışı değil, hırstır. Hırs ise, Allah’ın kainata koymuş olduğu sebepleri ve bu sebeplerdeki tertibi (neden sonuç ilişkisini) hiçe sayarak, kısa ve haram yollardan zengin olma sevdasıdır.

Mesela bir çiftçi tarlasını eker, sular, ilaçlar; çiftçilik adına ne gerekiyorsa bunu yapar ve sonrasını Allah’tan beklerse, buna tevekkül denir.

Ama aynı çiftçi işini gücünü bırakıp diğer çiftçilerin ambarını patlatırsa bu hırstır. Ya da üretmeden çalışmadan faiz, kumar, hırsızlık, dolandırıcılık ve rüşvet gibi haram yollarla köşe dönmeye çalışırsa, bunun adı hırstır.

Dikkat edilirse İslam aleminde tevekkülün değil hırsın çok ön planda olduğu görülüyor. Zira rüşvet, hırsızlık, yolsuzluk, kumar, faiz, tembellik, finans, toto, loto, piyango gibi hastalıklarda Müslümanlar Batı aleminden çok çok ilerideler. Oysa bu saydıklarımızın büyük bir kısmı dinen haram olan şeyler. 

Yenilikçilik, girişimcilik, üretkenlik gibi dinen, aklen ve mantıken gerekli olan şeylere, İslam gibi bir fıtrat dininin karşı olması düşünülemez.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

agariban
Cevabınız için teşekkür ederim. Benim sormak istediğim biraz daha ince bir nokta. Örneğin dünya için önemli ve yoğun bir projede çalışıyoruz. Gönlümüzde Allah var ve farzları yerine getiriyoruz.Yoğunluktan dolayı Kuran'ı Kerim'e , risaleler ve sünnetlere yeteri kadar vakit ayıramıyoruz. Geçici işlere bağlanıp boğulmamak adına projeyi mi bırakmalıyız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Tarihte çok yoğun işlerle meşgul olduğu halde imanını, takvasını, huzu ve huşusunu muhafaza eden insanlar çoktur. Boğulurum ihtimal ve endişesi ile işi gücü terk etmek su-i istimale açık bir davranış olur diye düşünüyoruz. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
m.lütfi

Esnaflara sabahları risale okuyorduk. Abi ben namazımı kılıyordum yetiştiremem diye işime önem veriyordum. Sizinle tanıştıktan sona hem işimi yapıyorum hem namazımı kılıyorum stresten kurtuldum şimdi rahatım dedi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...