"Senin bende bir üstadın, bir kardeşin, bir dostun var." cümlesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Aziz, sıddık, müdakkik, meraklı kardeşim Re'fet Bey,

"Senin bende bir üstadın, bir kardeşin, bir dostun var. Üstadını her risale içinde görüp görüşürsün. Kardeşini sabah akşam dergâh-ı İlâhîde, mânen ve hayâlen, o seni duayla gördüğü gibi, sen de onu o suretle görebilirsin. Bendeki dostunu görebilmek için, buraya gelmekle zahmet çekme. Çünkü, o dostun ziyarete liyakati yoktur. O bir, siz çoksunuz. İnşaallah o gelir, sizi orada ziyaret eder."(1)

Üstad burada Refet Ağabeye "ben senin hem üstadın hem kardeşin hem de dostunum" diyerek iltifat ediyor.

Risale-i Nur'un dairesi çok geniştir. En değerli dairesi talebeliktir ki, risalelerle ve iman hakikatleriyle meşgul olmakla kazanılır. Zaten Refet Ağabey bu alanda ciddi bir mevki kazanmıştır. Bundan sonra kardeş dairesi gelir ki, yine Refet Ağabeyimiz bunda da güzel bir makam kazandığı anlaşılmaktadır. Üstadımızın duasına bizzat mazhar olmuştur. Üçüncü makam ki, yine çok değerli olmakla birlikte birinci ve ikinciye göre daha sönük olan dostluk makamında da çok ileri seviyede bulunan Refet Ağabeye, dostluğun gereği olan vefa ve yakınlığı kalben zaten göstermişsin, bunu zahmet edip bedenen de göstermeye gerek yoktur, demektedir.

Benimle görüşmek için uzun yollar ve mesafeler katetmene gerek yok, her Risale içinde benimle zaten görüşüyorsun.

Risale okumakla Üstad'ın ile görüşürsün, dua etmekle manen ve hayalen kardeşinle görüşürsün, dostun olarak beni görmek için buraya gelmekle zahmet çekme, o dostun ziyarete liyakati yoktur. O bir, siz çoksunuz. İnşaallah o gelir, sizi orada ziyaret eder.

O dönemde vasıta bulmak hem çok zor hem de pahalı olduğu için, Üstad yüz yüze görüşmek yerine Risale okumayı ve dua vesilesi ile manen ve hayalen görüşmeyi telkin ve tavsiye ediyor.

(1) bk. Barla Lahikası, 269. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...