"Serbestiyet-i nisvan zamanında öyle serbest kadınların vasıtasıyla dünyaya girişmeleri hatalarından..." Buradaki “serbest kadın” tabirinin içine sadece tesettürsüz (kapanmayan) bayanlar mı giriyor?

Soru Detayı

-  Serbest kadın özellikleri nedir?
- Kendimizi böyle kadınlardan nasıl muhafaza ederiz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Serbestiyet-i nisvan” tabiri, "Kadınların hürriyeti" olarak ifade edilen, Batı terbiyesi ile yetişmiş, hayata atılma konusunda erkekler gibi hareket edip, edep ve ahlak kurallarını hiçe sayan kadınları ifade ediyor. Tesettüre uymayan kadınlar bu tabirin içinde sadece bir cüzü temsil ediyor.

Bazı kapalı kadınlar, kapalı olmayan ama ahlakı düzgün olan kadınlara oranla, daha serbest, daha naşize, daha serkeş, daha edepsiz olabiliyor. Bazı -zahiren- kapalı kadınlar da, maalesef hadiste ifade edilen "Giyinik çıplaklar" ifadesinde geçen surette giyinmiş; ama tesettüre uymayan tarzda olabiliyor. Özellikle son zamanlarda bu tarz kapalı kadınların sayısında bir artış gözleniyor.

Çünkü tesettür ve dindarlık şekilciliğe indirgendi; ihlas, takva ve güzel ahlak gibi değerli vasıflar, modern dindarlık anlayışından soyutlandı. "Dindarım" diyenlerin elinde yarım yamalak namaz ve modaya uygun tesettür kaldı.

İşte "Serbest kadın" tabiri, özellikle ahlak dışı hareketleri olan malum çevrenin kadınlarını daha çok hatıra getirmekle beraber, tesettüre girdiğini zanneden, fakat hem tesettüre hem de İslam'ın ruhuna uymayan hareketlere sahip kadınları kapsayabilir.

Üstadımız bu bahsi, Kastamonu Lahikası'nda(1) kaderin adaletinin tecellisini hissettiren sorulara cevap verdiği yerde açmaktadır. "Kader neden böyle zalim beşer eliyle tokatlara izin vermektedir?" diye edilen farklı soruları cevaplamaktadır. Bu konu da böyle bir sorunun cevabında geçmektedir.

Serbest kadınların şerrinden korunmanın yolu; yine Efendimiz (asm)'ın şu tavsiye ve emirlerinde yatmaktadır:

"Kadın dört şey için nikâhlanır: Malı için, soyu-sopu için, güzelliği için ve dini için... Eli kuruyasıca; sen dini bütün olanı seç (ki, sıkıntı çekmeyesin)."(2)

Dolayısıyla bizler bu hadis-i şerife uymadığımız zaman, feleğin sillesini bu kadınlar vasıtasıyla yeriz. Şayet bu peygamberi tavsiyeyi dinlediğimiz zaman; inşallah kendimizi, ailemizi ve neslimizi muhafaza eyleriz.

Dipnotlar:

(1) bk. Kastamonu Lahikası, (169. Mektup)
(2) bk. Buhârî, Nikâh,15; Müslim, Radâ' 4.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...