"Şerler, kubuhlar, noksanlar ise,.. cüz'iyet kabilinden tebeî olarak yaratılmışlardır ki, hayırların, hüsünlerin, kemallerin mertebelerini, nevilerini, kısımlarını göstermeye vesile.." şer ve çirkinlik hayır ve güzelliğin yanlış kullanılmasından mı çıkar?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela, yağmurdan meydana gelen sel sürekli dereden akıp gidiyor, gittiği yerlerde de güzel ve hayırlı işlere vesile oluyordu. Bu yüz yıllardır hep böyle devam eder iken, akılsız bir adam geldi derenin ağzına bir ev yaptı. Sonra o sel mutad olduğu üzere o dereden akarken, o akılsız adamın evini de alıp götürdü; içinde de çoluk çocuğu boğularak can verdi. Burada seli, hayır iken şer yapan, insanın kendi tedbirsizliği ve suistimalidir. Şayet ev o derenin önüne yapılmamış olsa idi, sel hayır üzerine devam edip gidecekti.

Yine bıçak et kesme, yemek yapma, kurban kesme gibi mubah ve meşru yollarda kullanılırken, birisi öfkesine yenilip o bıçağı cinayette kullandı ve bıçağı hayır mecrasından çıkarıp şerre alet etti...

Hem sel hem bıçak şer noktasından ademi iken, insan onu suistimali ile vücudiye çevirmiş oluyor. Bu yüzdendir ki "Halk-ı şer şer değil kesb-i şer şerdir." yani, "şerri yaratmak değil, şerri irtikap etmek şerdir" denilmiştir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...