"...sermedî Cemîl-i Mutlakın hadsiz cemâl ve güzelliklerini kâinatı süslendiren isimlerinin daimî güzelliklerini..." Bu ifadeyi açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Allah, mutlak ve sonsuz güzelliktedir. Kainatta güzellik adına ne varsa, hepsi bu sonsuz ve mutlak güzelliğin bir tecellisi, bir tutam yansımasıdır. Bir damla denize nasıl işaret ediyorsa, kainattaki bütün güzellikler de Allah’ın sonsuz cemaline işaret eden bir damla gibidir.

Allah’ın cemil olması bizim anladığımız anlamda bir cemal değildir. Çünkü maddi güzellikler genelde maddi ve aritmetik tenasüpten meydana gelirler. Mesela, gözün büyük, kaşların ince, burnun şu kıvamda, ağzın şu uyumda, boyun şu şekilde gibi ölçüler mükemmel bir uyum ve ahenk içinde ise; güzel bir beden ortaya çıkar. Bunların hepsi maddi ve aritmetik ölçülerdir. Halbuki Allah bunların hepsinden mukaddes ve münezzehtir.

Özetle, maddi güzellikler Allah’ın ulvi cemalinden süzülüp gelen güzellikler olabilirler; ama o aşkın ve müteal olan İlahi cemale asla mikyas ve mizan olamazlar. Allah’ın güzelliği maddi ve cismani bir güzellik değil, manevi ve kutsi bir güzelliktir.

Zat-ı Akdes’in kendine ait keyfiyetsiz bir cemali de elbette bulunuyor. Mesela, güzel bir insan yüzüne bakmak insana nasıl maddi ve kalbi bir keyif veriyor ise, cennetten Allah’ın Zat-ı Akdes'ine bakıldığında, insanı deli edip divaneye çevirecek bir keyif, bir istiğrak, bir haşyet olacaktır...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...