Sevaplar günahlardan çok ise, direkt cennete girileceği söyleniyor. Böyle ise, hani insan her amelinden sual olunacaktı, konu hakkında bilgi verir misiniz? Ahirette günahların hesabı nasıl olacak?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu ve benzeri soruların en kestirme cevabını, Allah'ın adaletine olan sağlam bir iman ve güven neticesinde anlamak mümkündür. Allah, hiç bir kuluna zulmetmeyeceği gibi, hiç bir kulunu da suçlu olduğu halde kayırmayacaktır. Rahmet edecekse hakkeden herkese, ceza verecek ise hakkeden herkese verecektir.

Ahiret hayatı ile ilgili bilgilerimiz parça parça olduğu için, manzarayı tam göremiyoruz. Dolayısı ile anlamakta zorluk çekiyoruz. Her şeyi bilsek ve görseydik bir proplem kalmazdı. En iyisi biz bilemesek de sonsuz adalet sahibi olan Rabbimiz biliyor deyip, istikametli bir hayat yaşamaya çalışalım.

Kaldı ki, azap yalnız, cehennem azabı değildir. Kabir; hadisin ifadesi ile, ya cennet bahçelerinden bir bahçe veya cehennem çukurlarında bir çukurdur. Mükafat ve ceza kabir hayatı ile birlikte başlıyor. Sıratta, mahşerde devam edecektir. Buradaki azaplarla günahları temizlenenler artık cehenneme gitmeyeceklerdir. Yoksa cehenneme gidecek, sonra cennete gideceklerdir diye anlamak daha doğru olsa gerek.

Gaybı bilen Allah olduğu gibi, adalet edecek olan da odur.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Yükleniyor...