Block title
Block content

Sevdiğim bir yakınımı katleden birisini nasıl affedebilirim? Yoksa bu affediş bir trafik kazası veya istemeden bir öldürme fiili sonucunda mı olmalı? Nefsim, sevdiğim birisini kasten öldüreni affetmeye yanaşmıyor, konu hakkında bilgi verir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu meseleye birkaç yönden bakmak gerekir:

Birincisi: İnsanlar arasında asıl olan barıştır. Savaş ve kavga, arızi ve geçici bir durumdur. Bu yüzden İslam, asıl olan barış halinin devamı için, Müslümanları barışa amirane teşvik ediyor. İnsanların husumet ve kavga içinde endişeli bir hayat sürmesini istemiyor. Bundan dolayı affetmek en büyük faziletler sınıfından sayılmıştır. Zaten İslam ceza hukukunda maktulün birinci derece yakınına affetme yetkisi de veriliyor.

İkincisi: Kaderin olaylardaki hissesini ihtar ile maktul yakınlarını itidale davet ediyor. Bir nevi psikolojik bir rahatlatma ile maktul ile katil akrabaları arasında çıkacak muhtemel niza ve kavgaya set çekmek istiyor. İnsanların bir takım hata ve günahlarını ruhen rahatlamak ve teselli bulmak için mazi kipi ile kadere havale etmesinde bir sakınca yoktur.

Üçüncüsü: İnsanlar olgunluk ve anlayış bakımından eşit değillerdir. İnsanların ekserisi avamdır ve tam kemale mazhar değilerdir. Ekseriyetle, yakınını kaybeden avam bir insan, olgun ve kamil bir insan gibi olayı geçiştirip affedemez. Bu yüzden İslam ceza hukukunda kısasa kısas tatbik edilir.

İslam hukukunda devlet, maktulün velisine kısasa kısas, diyet, af olmak üzere üç seçenek sunar. Aslında bu üç seçenek insanlar arasında olgunluk noktasında avam ve havassa yönelik seçeneklerdir. En avam adam intikam ve öfkesini tatmin için kısas ister. Orta çapta bir adam fidye ile bir nevi affeder; olgun ve kamil adam ise af seçeneği ile katili bağışlar.

Şimdi ise İslam hukukunu tatbik edecek bir rejim olmamasından dolayı, insanlar arasında kan davası adı altında bir adalet arayışı vardır. Maalesef bu arayış, insanlar arasında haksız ve endişeli bir zulme dönüşmüştür.

İşte Üstat, bu zamanın gereklerine uygun olarak Müslümanların bir birini affetmesini telkin ediyor, ta ki o endişeli zulüm ortadan kalksın. Özellikle hata veya garazsız bir şekilde işlenen cinayetlerin affedilmesi hem katil hem de maktul yakınları açısından çok güzel ve hayırlı bir fazilettir.

Son olarak, Üstad'ın ifadelerinden; "mutlaka affediniz" diye bir hüküm çıkmıyor. Affetmek üç seçenekten en güzel ve kamil olanıdır. Özellikle İslam hukukunun geçerli olmadığı bu çağda, af seçeneği diğer seçenekler içinde en uygulanabilir ve en sağlam yoldur. İslam hukuku fıtrata ve gerçeklere uygun bir hukuktur.  

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

k.toprak
geniş ,anlaması kolay .kalbe, ruha huzur.bu değerli bilgilendirmeleriniz için Teşekkür ederim Allah razı olsun Cenab-Mevla Hakkınızdaki hayırlı muradları yerine getirsin inşallah.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...