"Şeyh-i Geylânî o meşhur kasidesinde sarahat derecesinde Hizbü'l-Kur'ân'dan bahsettiği gibi, Vird’ül-İşâ münâcâtında dahi mezkûr âyete istinaden Hizbü'l-Kur'ân'ın bir hâdimini tasrihen ve arkadaşlarını da işaret derecesinde haber veriyor." İzah?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu münacat ve dua, Şeyh Ahmed Ziyaeddin-i Gümüşhanevî'nin üç ciltlik bir duâ mecmuası olan Mecmuatü'l-Ahzab eserinde geçmektedir. Bu vird, Hz. Abdulkadir-i Geylani’ye aittir. Nitekim Üstadımız da Sekizinci Lem'ada bunu ifade etmektedir. Mecmuatü'l-Ahzab'ın ikinci cildinin 379'uncu sayfasında Hazret-i Gavs'ın "Virdü'l-İşâ" namındaki münâcâtında şu fıkra var:

"İşte bu düstura binaen, Şeyh-i Geylânî o meşhur kasidesinde sarahat derecesinde Hizbü'l-Kur'ân'dan bahsettiği gibi, Virdü'l-İşâ münâcâtında dahi mezkûr âyete istinaden Hizbü'l-Kur'ân'ın bir hâdimini tasrihen ve arkadaşlarını da işaret derecesinde haber veriyor."(1)

(1) bk. Sikke-i Tasdik-i Gaybi, Sekizinci Lem’a.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

drerkan
Virdü'l-İşâ internette varmıdır acaba?ben bulamadım
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Mecmuatü'l-Ahzab kitapçılarda bulunmaktadır.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Ahmed Yahya

Herhangi Mecmûatü'l Ahzâb eserinde varmıdır. İnternete girince Abdülkadir Geylani Mecmuatu'l Ahzab kitabı diyince farklı alimlerin isimleri adı altında Mecmuatu'l Ahzab kitablari çıkıyor. Acaba hanisini (yazar ve eser ismini yazarsanız sevinirim) tam olarak almamız lazım,bu tevafukatlari görebilmek için.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Mehmet Selim)
Mecmuatü'l Ahzab eseri, Ahmed Gümüşhanevi hazretlerinin 3 ciltlik bir eseri olup, içerisinde Peygamberimizin de (a.s.m) olmak üzere bütün büyük ve mübarek zatların virdleri, salavatları, zikirleri vardır. Bu isim ve müellif ile arattıklarınızda çok yayınevinden bulabilirsiniz. 
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...