Block title
Block content

Seyr-ü Süluk Nedir, Nasıl Olur?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Seyrisüluk şu manalara gelmektedir: Bir yolu takip ederek yürüme. Manevî terakki yolculuğunun usulü. Tarikatta, bir mürşidin denetim ve murakabesi altında kalbin tasfiye ve nefsin tezkiyesi için yapılan manevi yolculuk., Kurbiyet (yakınlık) ve rıza yolculuğu.

Seyrisüluk,
bir terbiye disiplinini ifade eder. Okumadan âlim, gezmeden seyyah olunamadığı gibi, mücadele ve murakabe olmadan da hakikat yolunda ilerlenemez.

Talebelik, ilimde bir seyrisüluktur.


Onun gibi, hakikat yolunda ilmî, fikrî, riyazî bir seyrisüluktan geçen kişi, zamanla mükemmel bir insan olur. Bu seyrisüluk, kişiden kişiye farklılık gösterir. İhlas, takva ve salih ameldeki gücüne göre bazıları kırk günde hakîkate ulaşır, bir kısmı ise, kırk yılda. Elindeki demire şekil vermek isteyen birisi, hafif bir ateşte onu yumuşatmaya kalksa, çok uzun süre bekleyecektir. Fakat bir başkası, o demiri altı bin derecelik fırına attığında, hemen ona şekil verir.

Akıl ve kalbin seyrisülukleri çok önemlidir. Bu ikisi birbirine yardımcı olsalar, hakîkate çabuk ulaşırlar. Zira, tek kanatla uçulmaz; zülcenaheyn (çift kanatlı) olmak lazımdır.

Seyrisülukun en ileri mertebelerine Peygamberimiz (asm) mazhar olmuştur. Onun mi’racının hakîkatı, “kemâlat mertebelerinde seyr u sülûktan ibarettir”

Bütün evliyaullahın seyrisülukleri, Resulullah (asv)’ın mi’racının gölgesinde ilerlemektir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

muhsinkul
...Faniyim, fani olanı istemem,acizim aciz olanı istemem, ruhumu Rahman'a teslim eyledim gayri istemem...(Bediüzzaman hz.)
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...