"Şeytan, evvelâ şüpheyi kalbe atar. Eğer kalb kabul etmezse, şüpheden şetme döner." cümlesini izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şüphe, tereddütte bırakmak ve bir konudaki inancı ve kesinliği sarsmak demektir. Mesela eşine tam güvenen bir erkek, şeytanın verdiği bir şüphe neticesinde, "Acaba?" derse, bu erkek şüpheye düşmüştür. Yok, şayet takılmadan yoluna devam ederse, şüphe etki etmemiş demektir. Bu kez şeytan şüphe verdiği konu hakkında adamın hayallerine bazı nahoş manzaralar getirir.

Mesela, eşini birisiyle birlikteymiş gibi bazı çirkin tabloları hayaline getirir. Böylece kişinin, eşi hakkındaki düşüncesini kirletmek ister. Adamın burada yapacağı şey; bu çirkin manzaralara takılmadan yoluna devam etmektir. Aksi takdirde, zamanla tehlikeli bir zemine doğru kayar. Bu defa eşini takip eder, her davranışından bir anlam çıkarmaya çıkarır ve şeytanı haklı çıkaracak bir takım zanlar hasıl olur.

Şetm; çirkin manzara ve sözler demektir.

Bir başka örnek vermek gerekirse; namazın önemli bir ibadet olduğunu ve farz olduğunu bilen bir adama, şeytan; "Namaz jimnastiktir, kültür fiziktir. Allah'ın bizim namazımıza ne ihtiyacı vardır. Niyetimizin temizliği önemlidir." İşte bu ve buna benzer telkinler birer şüphedir.

Ancak bütün bu şüpheler karşı tarafı etkilemez ve muhatap buna ciddi bir reaksiyon gösterse, bu kez şeytan, silahı değiştirir. Bakar ki, adamın namazı bırakması ve bu şüphelere inanması mümkün değildir. Bu kez namazının zevkini ve güzelliğini bozmak için, namazı kirletmeye çalışır. Namazda iken, hayaline bazı pis manzaraları veya oyalayacak tabloları canlalndırmaya çalışır. İşte bu ikinci silah, şetimdir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

baybarshan
Sadece...Bravo...
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...