"Şeytan, evvelâ şüpheyi kalbe atar. Eğer kalb kabul etmezse, şüpheden şetme döner. Hayale karşı şetme benzer bazı pis hatıraları ve münâfi-i edep çirkin halleri tasvir eder. Kalbe 'Eyvah!' dedirtir, ye'se düşürtür.”

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şeytan insana nefsi vasıtasıyla müdahale eder. İblis denen bu şeytanın binlerce yıllık tecrübesi vardır. İndallah masum olan peygamberlerin dahi ayağını kaydırmak için çok çeşitli hilelere başvurmuştur.

Şeytan, bir insanı iğfal etmek için en merkezi nokta olan kalbine, en tehlikeli yol olan küfür ve inkârla müdahale etmek ister. Bunda başarı sağlayamazsa faaliyetini hayalde ve tasavvurda devam ettirmeye çalışır.

Hayale olan müdahalesi ise fikir planında değildir. Ancak, kötü şeyler, çirkin meseleler, sefahata ait konular ve muamelatla ilgili mülevves pis şeyleri hayale ve hatıra getirmeye çalışır. Bununla merkezde başaramadığı mücadelesini hayalde devam ettirmeye çalışır.

Vesvesenin mahiyetini bilemeyen mümin ise, hayaldeki bu muameleyi kalbin meselesi imiş gibi değerlendirir. Hayalî şeyleri fikrî zannederek kalbinin bozulduğuna hükmeder, ümitsizliğe düşer, şeytanın oyununa gelmiş olur. Hâlbuki hayaldeki bu vesveseler kasten olmadıktan sonra, bir çağrışımdır, insan ondan mesul değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

tefekkuri
ALLAH RAZI OLSUN ..Lümme-i şeytaniyeyinin fısıltılarını duyurmasın inşaAllah..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Adem68474

Vesvese Risalesi birinci vecihte itikada ait vesvese mi yoksa amele ait vesveseler mi nazara veriliyor misalle izah edermisiniz 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Birinci Vecih; Çirkin sözler ve edebe aykırı hayallerin zihne istem dışı gelmesinin hükmü ile ilgilidir. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...