Şeytanın, Yusuf (as) unutturmayı başarması imtihan sırrına ters değil midir? Neden Allah unutturmuyor da şeytan unutturuyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Yusuf, hapisten kurtulacağına inandığı o ikiden birine dedi ki: 'Beni efendinin yanında an.' (Benden söz et ki, beni kurtarsın). Fakat şeytan, ona, efendisinin yanında anmayı unutturdu. Bu yüzden Yusuf, daha yıllarca zindanda kaldı." (Yusuf, 12/42)

"Bazı yorumcular demişlerdir ki: Yusuf, o arkadaşına 'Beni efendinin yanında an.' ki, belki beni buradan kurtarmaya yardımcı olur diyerek, bir kuldan meded ummayacaktı. Eğer Allah'a yönelip 'Ya Rabbi, beni buradan bir an önce kurtar.' diye yalvarsaydı, o zaman araya şeytan giremeyecek ve Yusuf (as) da daha önce kurtulmuş olacaktı. Yusuf durumunda olan takarrüb ehline yakışan şey, her beklentilerini Allah'dan istemektir." (1)

Yukarıdaki tefsirden de anlaşılacağı üzere; şeytanın unutturması, Hazreti Yusuf (a.s)’a bir cezadır. Dolayısı ile şeytanın bu unutturma eylemi özel bir durumdur, genelleştirilemez. Yani Allah, Hazreti Yusuf (as)’in bu küçük zellesine (küçük kusur) karşılık, şeytan vasıtası ile bir ceza veriyor. Bu zellenin yani küçük hatanın bedeli; sekiz yıl fazladan zindanda kalmak olmuştur.

(1) bk. Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, İlgili ayetin tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...