"Seyyarat balıklarına denizdir; bir kısmı da sabit yıldızlara mezraadır." Bilim yıldızların sabit olmadığını söylüyor, "sabit yıldızlar" kavramını nasıl anlayabiliriz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Bu semaların bir kısmı, seyyarat balıklarına denizdir; bir kısmı da sabit yıldızlara mezraadır; bir kısmı da sema çiçekleri hükmünde olan 'derârî' yıldızlara bahçe ve bostandır.”(1)

Gökyüzündeki yıldızların bir kısmı hareket halinde iken, bir kısmı da sabittir. Hareket güzelliği tazelendirmek iken sabitlik de o güzelliğin temeli ve esası oluyor. Temel sabit iken ona bina olan şeylerin hareket etmesi ayrı bir güzelliğe vesile oluyor.

Tarla sabit, ama tarlanın içindeki mahsulat sürekli hareket halindedir. Aynı şekilde samanyolu galaksisinde sabit bir form var, ama bu form içindeki yıldızlar değişken ve hareketlidir, diye yorumlayabiliriz.

Güneş sistemi içerisindeki tüm yıldızlara "sabit yıldızlar" adı verilmiştir. Bu ismin verilme nedeni ise, onların dünyamıza göre güneş sistemi etrafında dönmedikleri içindir.

Sabit yıldızların bir özelliği de çok yavaş hareket etmeleridir ki belki de sabitlik bu özelliklerine bir kinaye olarak verilmiştir.

(1) bk. İşaratü'l-İ’caz, Bakara Suresi 29. Ayetin Tefsiri.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

isahalim

Güneş sistemi içinde Güneş'ten başka yıldızlar mı var? Yukarıdaki açıklamada şu cümleler geçiyor : "Güneş sistemi içerisindeki tüm yıldızlara "sabit yıldızlar" adı verilmiştir. Bu ismin verilme nedeni ise, onların dünyamıza göre güneş sistemi etrafında dönmedikleri içindir."

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Güneş sistemi çok büyük olduğu için elbette başka yıldızlarda vardır.

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...