"Şimdi, aynen bu hastalığımın ihtarıyla geçmiş zamana geçtim ve o zamanlarda hayatımı geçirdiğim memleketlerde de hayalen gezdim. O şirin hayatımın devirlerinde, her memlekette yüz dostumdan ancak bir ikisini görebildim. Ötekiler, berzah memleketlerinde,.

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Bir zaman Barla’da temsil için yazdığım bir risalede, 'İki adam İstanbul’a gidecek. Birisinin yüzde doksan dokuz dostu İstanbul’dadır. Onun için oraya iştiyakla gider. Öteki, onun aksi, ilâ âhir...' meâlinde bir şey yazılmış."

"Şimdi, aynen bu hastalığımın ihtarıyla geçmiş zamana geçtim ve o zamanlarda hayatımı geçirdiğim memleketlerde de hayalen gezdim. O şirin hayatımın devirlerinde, her memlekette yüz dostumdan ancak bir ikisini görebildim. Ötekiler, berzah memleketlerinde... Hattâ kendi Nurs köyümde, bir tek amucazadem ve talebem Molla Dâvud da (r.h.) eski ahbaplarım, akrabalarım yanına berzaha gittiğini gördüm. Yirmi seneki ayrı ayrı ikinci vatanım sayılan Barla, Kastamonu gibi yerlerde, üç kısım dosttan ancak iki kısmını gördüm; ötekiler de gitmek üzeredirler."

"Bu hayalî hakikate binaen, hakikaten Nurların ışığıyla nurânî gördüğümüz berzaha gitmek, bana değil ağır gelmek, belki bir iştiyak verdi. Benim bedelime hem vazifemi görüp, hem sevap kazandıracak yüzer Hüsrevler, Tahirîler, Mustafalar, Nazifler, Osmanlar, Abdurrahmanlar, Aliler, Sabriler, Feyziler, Ahmedler, Mehmedler, Atıflar, Mustafa’lar, Sadık’lar, Osman’lar, ve hâkezâ, Nurların bahadırları dünyada arkamda kaldıkları, ölümü bana çok hafifleştiriyorlar. Yalnız günah cihetinde ölüyorum, hasenat cihetinde yaşıyorum diye Allah’a hadsiz şükrediyorum."(1)

Üstad Hazretleri burada; dünyada kimsesinin kalmadığını, bütün dost ve sevdiklerinin berzah alemine gittiğini ve kendisinin de oraya gitmek için büyük bir iştiyak duyduğunu ifade ediyor. Berzahta akraba ya da dostları ile görüştüğünü ifade eden bir cümle ya da kelime geçmiyor.

“...Hattâ kendi Nurs köyümde, bir tek amucazadem ve talebem Molla Dâvud da (r.h.) eski ahbaplarım, akrabalarım yanına berzaha gittiğini gördüm...”

Bu cümlede "hayatta kalan nadir akrabalarımdan; Molla Dâvud'un da (r.h) vefat edip berzaha gittiğini gördüm" demesinden, "berzaha gittim akrabalarımla görüştüm" anlamını çıkarmak; biraz tekellüflü bir tevil olur kanaatindeyiz. Ha Üstad Hazretleri velayetin zirvesinde bir veli olarak buna nail olur mu; elbette olur, ama bu cümlede böyle bir sarahat bulunmuyor. "Gördüm" dediği tahayyül ve tasavvurdur, "hayalen gezdim" ifadesi de buna matuftur.

(1) bk. Emirdağı Lahikası-I, 139. Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

GEZERSE
Degerli site yetkilisi; Vermis oldugunuz Cevap Ve alakaniz Icin Allah razi olsun. Cok dikkatli okudugumu dusundugum Risale-i Nur Kulliyati'nin emirdag lahikasi 'nin bu kisiminda Ustadimiz hazretlerinin Rabbimiz tarafindan Boyle bir ruyaya nail oldugunu bu nedenle,berzah alemini Anlattigini dusundum.Aydinlattiginiz Icin mutesekkurum.Takdir edersiniz ki, Risale okundugunda kullanilan Osmanlica dilinden dolayi anlasilmasi Zor ve Emek isteyen bir kulliyat oldugu Icin elbette ki Benjm Gibi Yeni bir talebe Icin yanlis anlasilmalar olabilmektedir.Bundan Sonra daha Fazla dikkatli okuyacagim.. Selam Ve dua ile , Seda G.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...