“Sırr-ı İnna Atayna” ile ilgili kısmın, Beşinci Şua'nın açılımı olduğu doğru mudur?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar büyük bir hastalığı tedavi ediyor. Bu hastalık, fen ve felsefeden gelen inkar ve şüphe hastalığıdır. Bu hastalığa yakalananlar her kesimde var. Bu sebeple bazı kesimlerce sevilen isimleri doğrudan nazara vermek, o kesimdeki insanlarda Risale-i Nurlara karşı bir ürkmek ve ön yargı oluşturuyor. Bu da iman hakikatlerinin muhtaç gönüllere ulaşmasının önünde zararlı bir duvara sebebiyet veriyor. Bu yüzden Risale-i Nurlar, şahısların isimlerini değil, fikirlerini çürütmeyi kendine prensip alıyor. Fikirleri çürütülünce, zaten isimleri de beraberinde çürüyüp gidiyor.

Neden hiçbir faydası olmayan isimler üstünde polemiğe girilip de iman hakikatlerinin neşrine set çekilsin?!. Bu yüzden Üstad Hazretleri bazı mahrem eserlerini herkese göstermiyor, sadece Nur dairesinin haslarına ve erkanlarına göstermeye izin veriyor. Ama bunun yanında, isim olarak değil fikir olarak o muzır adamların mahiyetini de izah ediyor.

Beşinci Şua ile Sırr-ı İnna Ateyna arasında sıkı bir ilişki mevcuttur. Tam tersi Beşinci Şua Sırr-ı İnna Atayna risalesinin ilmi bir açılımıdır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Tikky.
Selamun Aleykum : Çok Güzel Bir Cevap. Allah Razı Olsun. "Şahıs Veya İsim Değil! Fikrini Çürütüyor" Allah Razı Olsun
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bu Sırr-ı İnna Atayna eseri gayr-ı münteşir iken neşretmek doğru mudur? Çünkü neşredenler var.. ve biz bu eseri okuduğumuzda yanlış gitmemek için nelere dikkat etmeliyiz.. Bu eser okunabilir mi? Eğer menfi kimseler bu eser hakkında bilgi edinirse Nurlara daha fazla tehacüm etme imkanı oluşacak.. Bu eseri okumamız da bir sakınca var mı? Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Bir de Sırr-ı İnna Atayna eseri Risale-i Nur’dan bir bölüm mü? Osmanlıca da var mı? Yoksa ayrı müstakil bir eser mi? Bir eserin içinden mi çıkarıldı, yoksa en baştan itibaren de müstakil miydi?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bizim kanaatimize göre bu tarz mahrem risaleleri ilan etmek yanlıştır. Risale-i Nura vakıf olanların okumasında bir sakınca olmaz diye düşünüyoruz. Bu eser müstakildir.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Nurun fedaisi
Gerçekten Risale-i Nura vakıf olanların okuması elzem. Çünkü Nurlar'ı gerçek mânâda anlamamış ve Hazret-i Bediüzzaman'ın makamını idrak edememiş kimseler tam mânâsıyla anlaması müşkil. Cevabınız için teşekkürler.. Allah razı olsun.. Selam ve dua ile..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...