Block title
Block content

"Sırran tenevverat" ne demektir? Risale-i Nur hizmetindeki bu düstur ile şu anda yapılan uluslararası sempozyumların vechi tevfikini izah eder misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Risale-i Nurlar, bilindiği üzere, büyük baskıların ve sıkı takiplerin olduğu bir dönemde yazılmıştır. Din ve diyanetin yasaklandığı, dini eserlerin yazdırılmadığı, din adamlarının idam ve baskılar ile susturulduğu veya susturulmaya çalışıldığı bir ortamda meydana çıkmıştır.

Nur Cemaati, müspet hareket ederek ve asayişe de zarar vermeden hizmet etmeyi prensip kabul eden bir hareket olduğu için, hizmetlerini perde arkasında ve gürültüsüz yapmıştır.

Sırran tenevverat, kelime olarak, gizli aydınlanma ve nurlanma demektir. Risele-i Nur'da sırran tenevveratın manası, müspet hareket, asayişe zarar vermeden, gürültü patırtı çıkartmadan, gösteriş ve nümayişten uzak, devlet ve resmi kurumlarla mümkün mertebe karşı karşıya gelmemek, olarak anlayabiliriz.

Aslında kanunlar ve devlet açısından hiçbir sakıncası olmayan, millete ve devlete faydalı bu hareket, bir takım zındıka ve mason komitelerin, devletin kurumlarını  kışkırtması ve tahriki sonucu, büyük baskı ve kanunsuz takibatlar altında hizmet etmek zorunda kalmıştır.

Bu millet, Nur hareketini benimseyip bağrına basmıştır. O zamanın ağır şartlarında Anadolu köylüsü tarladan yorgun geldikten sonra el yazısı ile, gece mum ışığında, baskı altında, altı yüz bin nüsha yazarak o zamanın komitelerine meydan okumuştur.

Nur hareketi, fırtına gibi eserek, etrafı dağıtarak, ortalığı karıştırarak değil; Nur gibi, güneşin ışığı gibi, fark ettirmeden, okşayarak, kalpleri ve gönülleri ısındırarak ve sevdirerek yayılma istidadı gösteren bir sevgi ve tamir hizmetidir.

Günümüzde şartlar değişti, eski baskı ve zulümler kalmadı, hukukun üstünlüğü, insan hakları, özgürlükler gibi temel haklar toplumda ve devlette büyük bir ölçüde yerleşti ve yerleşiyor.

Sempozyum ve benzer faaliyetler menfi bir tavır içermedikleri için, Nur hizmetine ters ya da zıt bir şey değildirler. Her kavramı tarihi şartları ve gerekleri içinde anlamak gerekir. Bugünün kafası ile geçmişi, geçmişin şartları ile bugünü değerlendirmek sağlıklı bir yaklaşım olmaz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Konferans | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 6043 | Word indir | Pdf indir
Paylaş

Yorumlar

MensaGenius
Selamun Aleyküm, "Her kavramı tarihi şartları ve gerekleri içinde anlamak gerekir.Bugünün kafası ile geçmişi, geçmişin şartları ile bugünü değerlendirmek sağlıklı bir yaklaşım olmaz. " Bu ifadeler Rüsaletün Nûr'a tam muvafık düşmeyen bir ifadedir. Kur'an'i bir ifade değildir diye fikir beyan ediyorum. Bunun yerine şu ifadeler belki muvafık düşebilir kanaatindeyim nacizane: "Her kavramı tarihi şartları ve gerekleri içinde de anlamak gerekir.Bugünün şartları ile geçmişi, geçmişin şartları ile bugünü değerlendirmek geniş ve sağlam bir anlayışla meselelere bakmamıza engel teşkil edebilir. " selam ve dua ile.
Log in or register to post comments
BENZER SORULAR
Yükleniyor...