"Sivrisineğin yaratılışı, sanatça filin hilkatinden dun değildir... Bir çocukla konuşup söz anlatmak, bir feylesofla konuşmaktan aşağı değildir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Sanat ve eserlerin değer ve kıymeti, kemiyyete göre değil keyfiyete göre değerlendirilir. Bazen kemiyyet açısından küçük bir sanat keyfiyet açısından çok değerli çok büyük olabilir. Hatta güzel ve estetik sanatlar açısından, eserin boyutu küçüldükçe keyfiyet ve değeri de o nispette ziyadeleşebiliyor.

Mesela, sivrisineğin midesini tanzim etmek filin midesini tanzim etmekten daha zor ve daha dikkat ve işçilik gerektiren bir durumdur. Doğal olarak sivrisinek, hilkat ve sanat açısından daha değerli, hassas ve hayret vericidir. Kaba ve büyük şeylerde sanattan çok azamet ve kibriya tezahür ederken, küçük ve sanatlı şeylerde ise sanat ve kıymet tezahür ediyor.

Benzer bir ilişki kelam sıfatının tecellisinde de geçerlidir. Bir çocukla konuşmaktaki ustalık, bir filozofla konuşmaktan aşağı değildir. Hatta bazen çocuğa bir şeyler anlatmak, onun basit anlayışının seviyesine inebilmek, feylesofa bir şeyler anlatmaktan daha zor daha meşakkatli olabilir.

Kur’an, çocuk hükmünde olan avamın seviyesine inip en soyut en latif şeyleri temsil ve teşbihlerle anlatarak mucizevi bir üslup kullanmış ve edebiyatçıları hayret içinde bırakmıştır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...