Siyer, yani Peygamber Efendimiz (asv)'ın hayatı mı, Tarihçe-i Hayat mı önce okunmalı?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Şüphesiz Efendimiz (asv)'ın hayatı önemlidir. Ama şunu unutmayalım ki her şeyin ve herkesin yeri ve konumu farklıdır, bunları bir birine karıştırmamak lazımdır. Eline fizik kitabı almış olan birine; kardeşim, Efendimizin hayatı mı, yoksa fizik kitabı mı okunmalıdır? Veya Kur'an varken fizik kitabı okunur mu denmez. Yerleri birbirine karıştırmamak lazımdır.

Annesini seven birine; kardeşim, Peygamberimiz (asv) varken, anneni nasıl seversin, denilmez. İkisinin de yeri ayrıdır, karıştırmamak lazımdır.

Fizik kitabını okuyan kişi, fiziği Kur'an'a tercih etmediği gibi, annesini seven kişi annesini Efendimize (asv) tercih etmediği gibi, Tarihçe-i Hayatı okuyan da Üstadı Efendimize tercih etmiş olamaz. Aksi bir görüş, ya art niyetin veya ehliyetsizliğin ifadesidir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

taharrici
her şeyin ve herkesin yeri ve konumu farklıdır, bunları bir birine karıştırmamak lazımdır. ihtiva ettiği kıymete göre değer vermek icabeder. Eline fizik kitabı alıp her hareketi bize örnek olan ve cenabı hakkı hatırlatan peygamberimizin davranışlarından dolayısıyla siyerinden haberi olmayan adama sorarlar:efendimizin siyeri mi yoksa fizik mi? YA DA siyeri nebeviyi unutup okumayarak üstad hazretlerinin kitabına cehd ile sarılan adama sorarlar:siyer mi tarihçemi. BUNDA BİR HATA YOK risaleleri okudukça hakikatı Muhammedi anlaşılıyor ve siyere ihtiyaç hissediliyor; ama anlatığım gibi tarihçe-i hayata cehd ile baplanıp peygamber efendimizin hayatından kulaktan dolma bir kaç şeyden başka bir şey bilmeyen adam şüphesiz ki risale i nuru ve üstadı gölge yapıyordur, tıpkı namazı resmi kılıp evradına koşan mutassıp bir tarikattçı gibi.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...