"Sizin hanenizdeki mâsum evlâtlarınızla mâsûmâne sohbet, yüzer sinemadan daha ziyade zevklidir." cümlesini izah eder misiniz; özellikle "mâsûmâne sohbet" nedir, nasıl olmadır?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

“Mâsûmâne sohbet” tabiri, babanın aile ile olan diyalogu, çocukları ile ilgilenmesi, onlarla oynaması, onlarla sohbet etmesi, onlarla arkadaşlık kurması, onlarla ve onların seviyesine göre imana dair dersler okuması, hepsi bu tabirin kapsamı içinde anlaşılabilirler.

Batı medeniyetinin eğlence anlayışı, daha ziyade tüketime dayalı ve bencilce bir niteliktedir. Üstad Hazretlerinin sinemayı örnek vermesi bu manaya işaret ediyor. Batı toplumunun gittikçe aile hayatından kopup kedi köpek beslemesi ve bir takım fantezilerin peşinden koşması hep bu anlayışın ürünüdür. Oysa İslam aileye ve sosyal hayata önem veriyor, tüketime dayalı ve bencil sayılacak eğlencelere kapıyı kapatıyor.

Üstelik bir anne ve baba için evladı ile meşgul olması yanında dünyanın hiçbir zevk ve eğlencesi üstün olamaz. Bu, her anne ve baba için fıtri bir haldir, bu yüzden İslam’a fıtrat dini denilmektedir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...