Sohbet yapan kişiye sohbet anında müdahale yapılır mı? Çünkü bütün cemaat o meseleyi yanlış anlıyor. Karşıdaki kişiyi de kırmamak gerekiyor; bu konuda yardımcı olur musunuz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hassas bir konu, dikkat isteyen önemli bir mevzudur. Bir çok açıdan ele alınması gerekir. Sohbet yapan kişinin yaptığı yanlışın mahiyeti, ikaz edecek kişinin niyeti ve konumu, ikaz edliecek zaman mefhumuna kadar göz önünde bulundurulması gereken bir çok husus vardır.

Bir menkıbeyi yanlış anlatmak ile itikadi veya önemli bir gerçeği yanlış anlatmanın vereceği tahribat birbirinden farklıdır. Birincisinde hemen ikaz etmek gerekmesken ikincisinde gerekebilir. Ancak ikazı yapacak zatın yaşı, niyeti ve kullanması gereken üslup çok önemlidir. Hemen ikaz edilmeyen, daha sonra birebir konuşulması gereken durumlar da olabilir. En önemlisi ve unutulmaması gereken, yapılan ikazın, garazsız ve samimane yapılmasıdır.

İşte bütün bunlar göz önünde bulundurularak, bu anlamdaki proplemler az zararla aşılabilir. Bu gibi hadiseleri normal karşılamak lazım. Fazla büyütmek ve bir çıkmaza sokmak, hatta ihtilaf konusu haline gertirmek de doğru değildir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...