Sonra bir kısmını kesif kılmıştır ve bu kesif kısımdan, meskûn olmak üzere yedi küre yaratmıştır. Arz, bunlardandır... Bu ifadelerden, Arzımız dışında yaşanabilecek başka arzlar olduğu mu anlaşılıyor?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Bu dünyamız gibi başka bir dünya mevcut değil. Gerek Kur'an-ı Kerim, gerekse Hadis-i Şerifler ve gerekse bugünkü ilmin ulaştığı seviye, başka bir dünyanın varlığından söz etmemektedir. Yani dünya ve insan eksenli birbirisinin aynı olan başka gezegenler yoktur.

Lakin dünyamıza benzer dünyalar ve gezegenler olabilir. Bu dünya ve gezegenlerin kendi şartlarına ve hayat koşullarına uygun ruhani sakinleri de olabilir. Lakin bu sakinler, insan gibi ya da insanın muadili bir tür değildirler. Bugün batı medeniyetinin uydurduğu UFO'lar veya bilim kurgu tarzı uzaylı mahluklar, İslami ve Kur’an’i değildir.

Özet olarak; Üstad'ın bu ibarelerinden; dünyaya benzer yedi ayrı dünyanın anlaşılmasında bir sorun yoktur. Lakin bunu belli kaideler ışığında değerlendirmek gerekir. Bu kaidelerden en önemlisi insana alternatif yeni bir tür ve yaşamın iddia edilmesi ki bu yanlıştır. Diğer bir kaide ise; ucube uzaylı mahlukların olduğunu iddia etmektir. Bunların dışında farklı küreleri anlamakta bir beis olmasa gerek.

Ek bilgi için tıklayınız:

- Üstad semavatın yedi tabaka olduğundan bahsederken, dünyaya benzer yedi tane küreyi uhra olduğunu ve bunlarda da hayat olduğunu söylüyor. "Yedi küreyi uhra"dan kasıt nedir ve böyle bir şey bilimsel olarak var mı?

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...