Block title
Block content

"Sonra da acz ve nefsin itimatsızlığından neş'et eden ve işi birbirine bırakmak olan düşman-ı gaddar geliyor. Himmetin elini tutup oturtturur..." Buradaki, "acz ve nefsin itimatsızlığının" esbabı nedir?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Sonra da acz ve nefsin itimatsızlığından neş'et eden ve işi birbirine bırakmak olan düşman-ı gaddar geliyor. Himmetin elini tutup oturtturur. Siz de لاَ يَضُرُّكُمْ مَنْ ضَلَّ اِذَا اهْتَدَيْتُمْ  ["Siz doğru yolda oldukça, sapıtmış olanlar size zarar veremez." (Mâide, 5/105)] olan hakikat-i şâhikayı üzerine çıkarınız. Tâ, o düşmanın eli o himmetin dâmenine yetişmesin."(1) 

Himmet gayretli olmak anlamına geliyor. İnsanın gayretli olabilmesi de ancak maddi ve manevi sermaye ile mümkündür. Sermaye olmadığı zaman insan kendine itimat edemez, yani korkak ve pasif olur. Sermaye burada sadece servet ve zenginlik anlamında değildir. İnsanın sahip olduğu her türlü maddi ve manevi değerler kabiliyetler, yetenekler sermaye kapsamına girer.

Kısacası aciz, fakir, çaresiz, zayıf, özgüveni olmayan pısırık insanların, himmetli ve gayretli olması pek mümkün değildir.

Mesela, güçlü ve kuvvetli bir zalim bir masumu, gözünün önünde eziyor ve ona eziyet ediyor. Şayet sen aciz ve zayıf isen, o zalime karşı koyma ve masuma yardım etme konusunda çaresiz ve aciz kalırsın. Yani gayretsizliğin ve özgüvensizliğin temelinde acizlik ve çaresizlik yatmaktadır.

Güçlü, donanımlı, zengin ve vicdanlı olan birisi özgüvenli ve himmetli olur.

(1) bk. Münazarat.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Münazarat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 703 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...