Block title
Block content

"Sonra da ilel-i müteselsiledeki terettübü atlamakla müşevveş eden aculiyet çıkar, himmetin ayağını kaydırır." Aculiyetin, himmetin ayağını kaydırmasını nasıl anlayabiliriz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Hamiyet; hedefe ulaşma azmi ve gayretidir.

Aculiyet ise; bir şeyde acele edip, tertip ve sıralamayı gözetmeden, birden hedefe gitme hastalığıdır.

Mesela; hedef ve gayemiz bir apartmanın en üst katına çıkmak. Bu hedefe çıkmak için basamakları teker teker aşmamız gerekiyor. Ama biz hedefe bir an önce varma aceleciliği ile basamakları teker teker değil de ikişer üçer atlamaya çalışıyoruz ve bunun neticesinde düşüp ayağımızı kırıyoruz. Kırık ayakla hedefe gitmemiz artık mümkün değildir. İşte acelecilik himmetimizin yani en üst kata çıkma emelimizin ayağını kaydırmış oldu.

Bu örneği her alana tatbik edebiliriz. Mesela; zengin ve kuvvetli olmak hedef ve gayemiz, bu yolda uygun adımlarla gayret ve çalışmak da hamiyetimiz olmalı. Yoksa kısa yoldan zengin olmak amacı ile kumar, hile, hırsızlık gibi aceleci ve haram yollara baş vurmak maksattan sapmaktır. Güç ve zenginlik ancak üretim, çalışma ve dürüstlük ile kazanılır, bunları elde etmenin tertip ve yolları bunlardır. Hırsızlık, kumar, hile gibi haram yollar aculiyettir.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Kategorisi: Münazarat | Yazar: Sorularla Risale | Okunma Sayısı: 2887 | Word indir | Pdf indir
Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...