Bediüzzaman ve İbadet - Evrad

İçerikler


 1. Cevşen’ü-l Kebir’de on altı babta neden (يا) ya nida edatı kullanılmamış olabilir?

 2. Tesbihattaki "Tercüman-ı İsm-i Azam Duası"nın sıralamasının farklı olmasının hikmeti ne olabilir? Bu duaları Üstadımız mı hazırlamıştır? İlham mıdır?

 3. Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin, yatsı namazını tek başına kılmasının manevi sebebi ne olabilir?

 4. Üstad'ın virdlerinden olan "اَ ْلاِسْمُ الْمُعَظَّمُ الَّذِى جَلَّ قَدْرُهُ" anlamı ve fazileti hakkında bilgi verir misiniz?

 5. Bediüzzaman kaç rekat teheccüt kılardı?

 6. Üstad pazartesi ve perşembe nafile oruçlarını tutar mıydı? Tutmazdıysa neden tutmazdı?

 7. Üstad "La yestevi"den önce istiazede bulunmuş mudur? Yani, üç defa "euzu billahi's-semiil alimi mine'ş-şeytani'r-racim." demiş midir?

 8. Bediüzzaman hazretleri seferi olup, namazlarını kısaltarak kılar mıydı?

 9. Tesbihatta Bediüzzaman Hazretlerine ettiğimiz duanın sünnet olduğunu söyleyebilir miyiz? Bu konuda Peygamber Efendimizin asm bir tavsiyesi var mıdır?

 10. Üstad tesbihatı Şafii mezhebine göre mi yapıyordu? Yani tesbihatı fazın ardından mı yoksa Hanefiler gibi sünnetleri de kıldıktan sonra mı yapıyordu?

 11. Üstad Hazretleri on beş günde Mecmûatü’l-Ahzab'ı hatmediyor. Makam olarak kendinden altta olan zatların duaları da var orada, hikmeti nedir? General, teğmenin duasını niye yapar?

 12. Üstad'ın ibadetlerin hem dünyevi hem uhrevi faydalarının olduğunu ifade etmesinin hikmeti ne olabilir?

 13. Üstad neden akşam ve yatsı arasını ibadetle geçiriyor, bunun manevi bir sebebi var mı?

 14. Büyük Cevşen’de geçen dualar kimlere aittir? Son Tazarru ve Niyaz bölümündeki birinci dua Geylani Hazretlerinin yakarışıyla başlıyor. Duanın tamamı Geylani Hazetlerinin mi Üstad'ın bölümü de var mı?

 15. Üstadımız'ın nasıl teravih namazı kıldığı hakkında bir bilgiye sahip değilim. Bugünlerde teravih ile ilgili bir tartışma var. Mevzu ile ilgili Üstadımız'dan nakil var mıdır?

 16. Üstad'ın dua listesi halen muhafaza ediliyor mu? Bizim de dua listesi oluşturup o şekilde dua etmemiz şart mıdır? Asıl sormak istediğim; bir Nur talebesi dua isim listesi oluşturacak olursa, nelere dikkat etmelidir ve nasıl bir sıralama izlemelidir?

 17. Üstad Hazretlerinin Kur'an, Büyük Cevşen ve Risale-i Nur'dan başka kitapları yanında bulundurmadığı söyleniyor, bunun hikmeti nedir?

 18. Üstad kıraatli Kur'an okur muydu, ya da talabelerine tavsiye eder miydi? Okunduğunda kendinden geçer miydi?

 19. Üstad Hazretleri namazdan sonra toplu tesbihat yapmış mıdır?

 20. Üstad Isparta’ya geldiğinde yağmursuzluğu görmüş ve bir kamışa 41 defa Yasin-i şerifi okuyup bir suya bırakılmasını tavsiye etmiş ve bundan sonra da yağmur yağmış. Şimdi bu 41 Yasin de yağmurun yağması için okunmuş olmuyor mu?

 21. Bediüzzaman Said Nursi'nin Cevşen'i hayatının son kırk yılında her gün okuduğunu ve feyizler aldığını okudum. Üstad Cevşen'i nasıl okurdu?

 22. Üstad; hutbede Arapça'dan sonra Türkçe bir şeyler anlatılmaması hususunda ne demiştir?

 23. Bediüzzaman, Neden Tesbihatta Kendisine "Üstad" Dedirtiyor?

 24. Cevşen'in esrarından bahseder misiniz? Her babın kendine göre esrarı var mıdır? Bazı Şii kaynaklarında her babın hususi bir esrara haiz olduğunu gördüm. Üstadımız bu konuda ne demiştir?

 25. Peygamber Efendimiz hilale göre oruç tutmamızı söylerken, Üstadımız neden takvime göre oruç tutmamızı söylüyor?

 26. Akşam namazının farzının önce kılınmasının hikmeti ne olabilir, Üstadımız bu konuda ne demiştir, kıyamet akşam vakti mi kopacak?

 27. Bazı tesbihat şekillerinin, Üstad'ın yaptırdığı tesbihattan farklı olduğu iddia ediliyor; açıklar mısınız?

 28. Türkiye'ye dârülharp olarak bakabilir miyiz, Üstad Bediüzzaman'ın cuma namazı hakkındaki görüşü neydi?

 29. Bediüzzaman, Kur'an-ı Kerim'in Türkçeleştirilmesine karşı mıydı? Kur'an-ı Kerim'in mealini okumayı nasıl görüyor?

 30. Üstad Bediüzzaman Said Nursi kurban kestirmiş mi, hacca gitmiş mi? Risalelerde "Kurban Bayramı" hakkında bilgi var mı?

 31. Üstadımız ibadete nasıl ehemmiyet vermiş ve talebelerine ibadete çok önem vermek konusunda tavsiyeleri nelerdir?

 32. Cevşen ve Celcelutiyye, Üstad tarafından ne zaman, nasıl yazdırılmıştır? Ezbere biliniyordu da talebelerine ezberden okuyarak mı yazdırıldı? Yoksa Gümüşhanevi veya Gazali hazretlerinin kitaplarındaki o kaside olan kısımlarından kopya olarak mı yazıldı?

 33. Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin evrad ve ezkârı Hakkında bilgi verir misiniz, kaç sayfa Risale, Cevşen, Kur'an okur, hangi dualara daha çok önem verirdi?

 34. Üstad Bediüzzaman Hazretleri Kur'an-ı Kerim hafızı değil mi acaba?

 35. Namazı vaktinde kılmak hakkında Üstad'ın tavrı nasıldı?

 36. Üstad’ın cuma namazına gitmeyişi bazı çevrelerce yanlış yorumlanıyor. Bu konuyu açıklar mısınız?

Yükleniyor...