Sorularlaislamiyet sitesinde, ibadeti inkar etmemek şartıyla özürsüz olarak namaz kılmayanın kafir olmayacağı yazılıyor. Fakat Risale-i Nur'da "İslâmiyetsiz imân da medar-ı necat olamaz." deniliyor. Burda birbirine zıt görüşler mi anlatılmış?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"İmansız İslâmiyet sebeb-i necat olmadığı gibi, İslâmiyetsiz iman da medar-ı necat olamaz..."(1)

“İslâmiyetsiz iman da medar-ı necat olamaz.” Bu cümle İslam’ın bir tek hükmü de olsa insan kalben bu hükümleri tasdik etmedikçe imanı makbul ve sahih olmaz anlamına geliyor. Yani birisi "Ben imanın altı şartını kalben tasdik ediyorum, ama İslam’ın bazı hükümlerini kalben tasdik edemiyorum." dese, bu kimsenin imanı sahih olmaz. Mesela, imanın altı şartını kabul ettiği halde, bu asırda faiz helal olmalıdır veya hac gereksizdir, dese, bu kişinin imanı sahih ve makbul olmaz demektir.

Sorularla İslamiyet sitesinde ifade edilen “ibadeti inkar etmemek şartı ile” tabiri, Üstad Hazretlerinin bu ifadesi ile aynı paralelliktedir. Zira bir kimse "Ben namazı inkar ettiğim için kılmıyorum." dese, İslam ve imanın diğer rükün ve hükümlere iman etmesi bir anlam taşımaz. Söz konusu sitede vurgulanmak istenen husus, imanın da ibadetin de kalben tasdik edilmesi gerektiği hususudur.

Bir kimse imanı da ibadeti de kalben tasdik etse, ama uygulamaya gelince yan çizse, yani ibadeti terk etse, bu kimse kafir olmaz, sadece fasık ve günahkar olur. Diğer birisi ise, imanın altı rüknünü kabul ediyor, ama bunun yanında namazı da inkar ediyor, inkar ettiği içinde namaz kılmıyor; bu kimsenin imanı sahih ve makbul olmaz. Çünkü sahih ve makbul iman hem imanın altı şartına hem de İslam’ın bütün hükümlerine eksiksiz iman etmek ile mümkündür.

Nefsin tembelliğinden veya gaflet perdesinden dolayı ibadeti terk etmek asla küfür kapsamına girmiyor. Küfür, ancak kalben inkar etmekle mümkündür.

(1) bk. Mektubat, Dokuzuncu Mektup.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

ebda
Allah razı olsun. Çok güzel açıklamışsınız.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...