"Şöyle bir mukayese yapabiliriz: Üstad-ı Âzamla -hâşâ, mason üstadı değil- muasır olan büyük adam ve Hindistan’ın kurtuluş rehberi Mahatma Gandi." Buradaki üstadlar kimdir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada geçen cümle, Üstada ciddi bir muhabbet ve hürmeti olan Cevat Rifat Atilhan beyefendiye aittir. Ağabeyler de Üstadımızın tensibiyle bu cümlenin geçtiği makalesini "Tarihçe-i Hayat"ta geçen "Tahliller" bölümüne eklemişlerdir.

Burada geçen ifadeler şöyledir:

Üstad-ı Azam: Bediüzzaman Hazretleri.

Mason Üstadı: Masonların en büyük makamında bulunan kişiye verilen ünvan.

Mahatma Gandi: Hindistanın kurtuluşuna vesile olan kişi.

Burada Üstad Bediüzzaman'ı Mason üstadı ile karıştırmak gibi yanlış bir anlayışa girmemek için, böyle bir not düşmek zorunda kalmıştır. Buradaki mukayese de Üstad Bediüzzaman Hazretleri ile Mahatma Gandi arasında yapılmaktadır. Bu bölümü olduğu gibi aşağıya alıyoruz:

"Şöyle bir mukayese yapabiliriz: Üstad-ı Âzamla -hâşâ, mason üstadı değil- muasır olan büyük adam ve Hindistan’ın kurtuluş rehberi Mahatma Gandi. Biri, İngiliz ceberutuna, İngiliz emperyalizmine ve onun korkunç istilâ ve istismarına baş kaldırmış ve yıllarca büyük dâvâsına hizmet ederek İngiltere’nin bütün haşmet ve kudretini, azîm iradesi önünde âciz ve meflûç bir hale getirmiştir. Bizim bu tipte yetiştirdiğimiz büyük insanın mücadele ve mesai hayatı ve şekli, birincisine çok benzemekle beraber, fazla olarak ona Cenab-ı Hakkın bahş buyurduğu Müslümanlık ve iman nuru da kendi ziyasını güneş gibi İslâm iklimlerine ve diyardan diyara aşırıp götürmüştür."

"Arada sadece büyük ve şayan-ı esef bir fark vardır. Bu fark, birincisine dört yüz milyona yakın bir insan topluluğunun gösterdiği sarsılmaz inanç, hürmet ve bağlılık... Bizimkine karşı da mahdut bile olsa bazı asalet fukarası soysuzların açığa vuran istihfaf ve sinsi hücumları."

"Ya Rabbi! Neden bizi böyle her kıymet ve fazileti paçavraya döndürecek kadar pespâyeleştirdin? Biliyoruz, sana karşı günahımız çok ve büyüktür. Yeter, yâ İlâhî, yeter bu sukut bize!"

"Cevat Rifat Atilhan"(1)

(1) bk. Tarihçe-i Hayat, Isparta Hayatı, Tahliller.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Sami16

Allah razı olsun. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...