"Şu âlem-i sagirde damarları telefon, âsapları telgraf hükmüne vaz eylemiş. Şâmme telefonu, hem telgrafa zâika inâyet memur etmiş." İzah eder misiniz? Şâmmenin damarlara, zâikanın âsaba memur olması ne demektir?

Soru Detayı

Şu âlem-i sağirde damarları telefon, a'sabları telgraf hükmüne vaz'eylemiş. Şâmme telefonu, hem Telgrafa zaika inayet memur etmiş. Sözler - 722 burada üstad Cenabı Hakk damarlari telefon, asablari telgraf yapmış diyor. telefona yani damarlara Şamme yi, telgrafa yani asaba da zaika yi memur etmiş diyor. Şamme nin damarlara zaika nin asaba memur olmasi ne demektir?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Telgraf ve telefon bir noktadan başka bir noktaya veri ileten iki araçtırlar. İnsanın damarları ve duyu organları da tıpkı ve telgraf ve telefonda olduğu gibi beyne veri ileten ve veri aktaran organik cihazlardır.

Zaika tat alma yani dil duyumuzu şamme ise koku alma yani burun duyumuzu ifade ediyor ki, her iki duyu da beyne veri gönderen duyulardır. Üstadımız insanın tat ve koku alma cihazlarını, yani dil ile burnu telefon ve telgrafa benzetiyor.

Mesela, elmayı ısırdığımızda tat alma duyumuz hemen bu veriyi lezzet olarak beyne damarlar aracılığı ile gönderir, beyin de elma hakkında malumat sahibi olur. Burun da elmadan çıkan kokuyu beyne koku verisi olarak gönderir. Göz renk ve görüntü olarak, kulak ise ses olarak gönderir.

Duyu organları + damar / sinirler + beyinden olan organik şebeke, insanın kainatla ilişki kurmasında ve onlardan istifade etmesinde mükemmel bir araç muazzam bir sistemdir...

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...