"Şu dâr-ı dünyada, camid ve şuursuz ve hayatsız maddeler, orada şuurlu hayatdardırlar..." Üstad Hazretleri böyle olacağını neye dayanarak söylüyor olabilir? Başka yerde de bitkilerin toprak olup gideceği yazıyordu...

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

"Evet, وَمَا هٰذِهِ الْحَيٰوةُ الدُّنْيَاۤ اِلاَّ لَهْوٌ وَلَعِبٌ وَاِنَّ الدَّارَ اْلاٰخِرَةَ لَهِىَ الْحَيَوَانُ ["Bu dünya hayatı bir oyun ve oyalanmadan başka bir şey değildir. Asıl hayata mazhar olan ise âhiret yurdudur." (Ankebut, 29/64)] sırrınca, şu dâr-ı dünyada câmid ve şuursuz ve hayatsız maddeler, orada şuurlu, hayattardırlar. Buradaki insanlar gibi orada da ağaçlar, buradaki hayvanlar gibi oradaki taşlar, emri anlar ve yapar. Sen bir ağaca desen, 'Filân meyveyi bana getir.'; getirir. Filân taşa desen, 'Gel!..'; gelir. Madem taş, ağaç bu derece ulvî bir suret alırlar. Elbette, ekl ve şürb ve nikâh dahi, hakikat-i cismaniyelerini muhafaza etmekle beraber, Cennetin dünya fevkindeki derecesi nisbetinde, dünyevî derecelerinden o derece yüksek bir suret almaları iktiza eder."(1)

Üstad Hazretleri bu tespitlerini yukarıda mealini vermiş olduğumuz ayete dayanarak söylüyor. Yani yukarıda takdim etmiş olduğumuz pasaj bu ayetin ince ve latif bir tefsiri niteliğindedir. Madem hakiki ve kararlı hayat ahirette olacak, öyle ise oradaki bütün unsurlar bu hayattan nasibini alacaklardır.

Bitki ve hayvanların maddi kalıpları bu dünya hayatında toprak olmuş olsa bile, o kalıpları teşkil eden zerreler yok olmuyor kaybolmuyorlar. Onlarda bir şekilde ebedi hayata mazhar olacaklar, bunu iktisat ve hikmet-i İllahi iktiza eder.

Dünya hayatındaki bitkilerin toprak olması ile ahiret hayatındaki bitkilerin hayatlı olması arasında nasıl bir çelişki var anlamak zor. Bitkilerin toprak olması bu dünyaya ait bir hüküm iken, cennette her şeyin hayatlı ve şuurlu olması ahirete ait bir hükümdür. Dolayısı ile aralarında herhangi bir çelişki ve tutarsızlık mevcut değildir.

(1) bk. Sözler, Yirmi Sekizinci Söz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

BENZER SORULAR

Yükleniyor...