Block title
Block content

“Şu dünyanın bir ömrü ve şu dünyadaki küre-i arzın dahi ondan kısa diğer bir ömrü ve küre-i arzda yaşayan nev-i insanın daha kısa bir ömrü vardır.” ifadesinin geçtiği paragrafı açıklar mısınız?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Saatin saniye, dakika ve saat gibi çarkları, aynı daireyi nasıl farklı zaman dilimlerinde tamamlıyor ise, kainat da büyük bir saat gibidir, içindeki galaksilerin ve dünyanın bu zaman dilimlerini tamamlaması farklılık arz eder.

Mesela; Dünya saatin saniyesi, Güneş dakikası, Herkül burcu da saati gibidir. Dünya kendi etrafını yirmi dört saatte dönerken, güneşin etrafını üç yüz atmış beş günde döner, güneş de herkülün etrafını milyonlarca yılda döner vs. Demek Herkül Burcu'nun yaşı milyarlarca yılı bulurken, dünyanınki buna nispetle daha kısa, dünya içindeki canlılarınki daha da kısa ve insanlığın yaşı en kısadır. 

Zira insanlığın içinde bulunduğu zaman dilimi; saatin saniyesi gibi olduğundan, diğerlerine nispetle anlıktır. Bu büyük gezegenlerin bir günü, dünya günü ile milyonlarca yıl yapıyor. 

Mesela; Herkül Burcu'nun bir günü, dünyanın milyonlarca yılına bedeldir. Bir saatin üç bin altı yüz saniyeye mukabil gelmesi gibi, galaksilerin az bir zamanı bizim dünyamızın çok zamanına bedeldir. Bu yüzden gün kavramı, her burcun ve galaksilerin büyüklüklerine göre farklılık arz eder.

Sorunun geçtiği yeri okumak için tıklayınız:

Barla Lahikası, (250. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...