"Şu halde, marzî-i İlâhî dairesinde bir an yaşaması kâfidir, uzun zaman istemez." cümlesini açar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

İnsanın kendisini feda ve nispet ettiği şahsa ve mesleğe göre kıymet ve ehemmiyeti değişir. Mesela, kendisini muhtarlığa nispet edip onun için fedakârlık yapanlar, o makamın izzet ve şerefiyle yaşarlar.

Kendisini Resul-u Kibraya (a.s.m.)'ya feda ve nispet eden ve onu dünya gözüyle görerek inanan insanlar ise; sahabe olup, en yüksek makamla taltif edilip, ahirette de mükafatını göreceklerdir.

Şehitler ise; hayatlarını, hayatı verene feda edip, ona nispetle, ebedi hayatta velayet makamıyla taltif edileceklerdir.

İşte bu misallerde olduğu gibi; Üstadımız'ın, hizmeti, davası ve külliyatı ihlas ve samimiyet noktasında biran olsun, Allah’ın rıza dairesindeki makbuliyetine mazhariyet, büyük bir hakikat olup, o hakikat artık ebediyetle hayatlanır. Fenadan kurtulur ve en yüksek manevi değer ve iltifatlara mazhar olur.

Allah’ın rızasına ve makbuliyetine, bir an bile olsun mazhariyet, ahirette olduğu gibi dünyada dahi kıyamete kadar devam eder, korunur. Bu hakikatler zaman ve zeminin merhametsizliğinden incelir, fakat kopmaz. Allah ezeli olduğundan, rızasına uygun ve muvafık olanlar da, ebedidir. İşte ezeli olan Allah’ın; rızası dairesindeki hizmet ve dava, artık ahirette ebediyetle taltif edilecektir.

Bir an bile olsa, marzi-i ilahinin kazanımı ve mazhariyeti, ebediyen var olmanın ve devamın teminatıdır.

Bu teminat kazanıldıktan sonra, artık netice almıştır. Dünyada az veya çok kalmanın ve yaşamanın önemi yoktur.

İşte bu noktada İslamiyet ve mehdiyyet, rıza-i ilahiyye mazhariyet noktasında, hem ahirette ve hem de dünyada kıyamete kadar ömrü ebedi ile taltif edilmiştir.

Nasıl ki Cenab-ı Hakk'ın ezeli olan esması, dünyada mahlukat üzerinde tecelli ve tezahür ediyor ise; rıza-i ilahiye bir an bile olsa nispet ve mensubiyet, o şeyin ahirette ebediyeti ile neticelenecektir.

Yani Cenab-ı Hakk'ın ezeliyeti, mahlukat üzerinde ebediyet olarak tezahür edecektir.

Netice olarak; Risaleler'de, Allah’ın rızasına bir an dahi olsa mazhariyeti, aynı sır ile inşallah ahirette ebediyetin kazanımına sebep olacaktır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Yorumlar

şengül
Uzun zamandır düşünüp cevabını bulamadığım bu soruyu çok güzel yorumlamışsınız Allah sizlerden razı olsun.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
kamurankamil
rıza çizgsini bir an dahi yakalayabilse sonra o çizgiyi kaybetme durumu oluşur mu yoksa ilelebed artık çizgiyi kaybetme durumu olmaz mı?
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)
Bir an İlahi rızayı yakaladım nasıl olsa deyip gaflete düşme riski ile karşı karşıya kalmaktansa her an küfre düşme korkusu ile teyakkuzda olmak daha salim bir yoldur. Çünkü cennetle müjdelenen on sahabe böyle yaşamışlar.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...