Block title
Block content

"Şu kâinat Hâlıkının ve Mâlik-ül Mülk Vel Melekût'un ve Hâkim-i Ezel ve Ebed'in iki tarzda mükâlemesi, sohbeti, iltifatı vardır. Birisi cüz'î ve has, diğeri küllî ve âmm..." Cûzi ile has ve külli ile amm arasında fark var mıdır?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Mesela, başbakanın iki tarzda vatandaşla konuşması vardır. Birisi, resmi ve yasal anlamdaki konuşması ki bu tarz konuşma bağlayıcı ve geneldir. Herkes bu tarz konuşmaya ve gereğine uymakla yükümlüdür.

İkinci tarz konuşma ise, vatandaşların özel ve bireysel sorunları ile ilgilenmesi şeklindedir. Bu tarz konuşma hususi ve özel olduğu için, diğer vatandaşları bağlayıcı değildir, sadece ilgilendiği şahsı bağlar.

Cüzi ve has, ferdi ve bireysel konuşmayı ifade ediyor, yani her bir şahıs ve birey ile şahsi ve özel konuşmak anlamına geliyor. Mesela, Zeyd’in karnı, Hasan’ın başı ağrıyor; Hüseyin’in çocuğu hasta vesaire... Her bir ferdin kendine özgü ve özel bir derdi ve talebi bulunuyor. Allah bütün kullarının bu özel talep ve hususi isteklerini görüyor, biliyor ve onlarla iletişim kuruyor. İlham ve türevleri bu iletişimin başlıca araçları oluyor.   

Külli ve amm tarzı konuşma ise, Allah’ın bütün insanlığa karşı genel hitabıdır. Bu tarz konuşmalar emir ya da yasak şeklinde olur. Yani insanlık şu vazifeleri yapacak, şu yasaklardan sakınacak şeklinde emir ve yasak içeren bir hitaptır. "Namaz kılın, zekat verin, zinadan uzak durun, kumar oynamayın,.." tarzı emir ve yasaklar bu kabilden konuşmalardır. Allah’ın insanlarla bu tarz iletişimi vahiy ve peygamberler aracılığı ile olur ve hitap bağlayıcıdır... 

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş

Yorumlar

Adem68474

Külli ile Amm aynı manaya mı geliyor.Cüzi ile Hass aynı mana mıdır nüans Farkı olabilir mi?

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Editor (Muaz)

Bu kelimelerinin manaları bir birine yakın ama kullanıldığı yere göre de anlam kazanabilirler. 

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
BENZER SORULAR
Yükleniyor...