Şu kâinat kitabında, bir günde neleri tefekkür etmeliyiz, açıklar mısınız?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an, zikir ve tefekkür gibi kavramları mutlak bırakmıştır. Yani belli bir çerçeve ve kalıp ile sınırlandırmamıştır.

Her insan kendi ilmi ve tefekküri gücüne göre zikirde ve tefekkürde bulunur. Bu yüzden bazıları için bir günlük zikir ve tefekkür beş vakit farz namazları kılmaktan ibaret iken, bazıları için günlük Cevşen ve Risale-i Nur'u çokça okumak ve tefekkür etmektir.

Gündelik hayatımızda, üzerinde tefekkür edilecek o kadar çok şeylerle karşılaşıyoruz ki, bunları saymaya ve tavsiye etmeye kalksak bitmez. Her nefes almamızdan tutun da sabah güneşin doğmasına ve kuşların ötüşüne kadar her şey tefekkür sahasıdır. Bu yüzden tefekkürün kemiyetini değil de keyfiyetini yakalamamız icap ediyor. Yani her hadisede tefekkür etme açısını yakalamak lazımdır ki, bu da ancak tahkiki bir iman ve bakış açısı ile mümkündür.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

nuryuzlu
"Peygamberin bir gununde tefekkür" bölümünü tefekkür edince biraz kanaat oluşabilir. Cevap icin, "tefekkür kimine göre namazdır kimine gore cevsen ve Risale okumadır" kaydı burada noksan olmuş. 《Ona gore buna göre》 değil de Kuran, semavat ve arz yapraklarını tefekkur etmeyenleri tehdid ediyor (ayette var ve risalede de geçiyor) diye kaydetsek, yani asgari tefekkürü yine Risale üslubu ile dillendirelim.... Ek olarak, Üstadımız şurada şuna burada buna atıf yapar.. diye ekleriz. Maksadım hak zayi olmasın ve Hak incinmesin diye kardeşimi tashih etmekti. Vesselam.
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.
Yükleniyor...