"Şu mahlûkat, izn-i İlâhî ile zaman nehrinde mütemadiyen akıyor, âlem-i gaybdan gönderiliyor, âlem-i şehadette vücud-u zâhirî giydiriliyor, sonra âlem-i gayba muntazaman yağıyor, iniyor." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Varlık ve eşya Allah’ın izni ve kudreti ile zaman kanalında akan bir ırmak bir nehir gibidir. Gayb aleminden gönderiliyorlar, yani program ve projeleri ezeli ilimde bulunan eşya ve varlık, vakti geldiğinde İlahi irade ve kudretle alem-i şehadete yani şu içinde yaşadığımız maddi aleme çıkıp boy gösteriyorlar. Daha sonra vazifeleri bitince yine bize göre gaybi olan sonsuzluk alemi olan ahirete akıyorlar.

Mesela bir karınca Allah’ın ezeli ilminde ilmi bir proje olarak bulunuyor ki, karıncanın bu hali maddi aleme göre gaybi oluyor. Sonra İlahi irade ve kudret bu ilmi projeyi maddi aleme intikal ettirip maddi bir kalıp ve varlık bahşediyor, yani maddi bir karınca olarak yaratıyor.

Daha sonra bu karınca maddi alemde bir müddet kalıp arz-ı endam ettikten sonra ölüyor ve gaybı alemin diğer bir boyutu olan ahiret alemine intikal ediyor. Cesedi çürüyüp yok olsa da ruhu ebedi olarak yaşıyor. İşte karıncanın bu hâli nehirden akan su misali gibidir. Karınca da zaman nehrinden akıp gidiyor.

Bütün eşyayı karınca gibi tahayyül edebiliriz.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Dagmera

“Bir dere kenarına otur da ömrün geçişini seyret.”

Sadi-i Şirazi

Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...