"Şu mezkûr emareler, bizzarure, semavatın hem vücuduna hem taaddüdüne delalet ederler. Madem katiyen semavat müteaddittir. Ve Muhbir-i Sadık, Kur’ân-ı Mu’cizü’l-Beyânın lisanıyla yedidir der. Elbette yedidir." İzah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Kur’an semayı yedi tabaka olarak ifade ederken, bugünkü fen ilimleri bu tabakaları inkâr ederek semanın tek bir tabaka olduğunu iddia ediyor

Cisimler sema âleminde çeşitli sınıflara ve kısımlara ayrılıyor. Samanyolu sistemi ile diğer galaksi sistemlerinin çok farklı olduğu anlaşılıyor. İşte Kur’an’ın yedi tabaka ile ifade ettiği mana, semaların sınıflarının ve tabakalarının çokluğuna işaret ediyor; bunları görmezden gelip inkâr etmek kabil değildir.

"Altıncısı: Şu mezkûr emareler, bizzarûre semavatın hem vücuduna, hem taaddüdüne delalet ederler. Madem katiyyen semavat müteaddiddir ve Muhbir-i Sâdık, Kur'an-ı Mu'ciz-ül Beyan'ın lisaniyle yedidir der; elbette yedidir."

"Yedincisi: Yedi, yetmiş, yedi yüz gibi tabirat, üslûb-u Arabîde kesreti ifade ettiği için, o küllî yedi tabaka çok kesretli tabakaları havi olabilir." (Lem'lar, On İkinci Lem'a.)

Bu risalede yedi maddelik işaretler ile semanın yedi tabaka olduğu ispat ediliyor. Fennin iddia ettiği gibi sema tek bir tabakadan ibaret değildir. Semanın yedi tabaka olduğunu semanın halıkı olan Allah, yine kendi kitabında açık bir ifade ile beyan ediyor; bize de bu beyana iman etmek düşüyor.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

BENZER SORULAR

Yükleniyor...