Block title
Block content

"Şu sağdaki yol, hiç zararı olmamakla beraber, onda giden yolculardan ondan dokuzu büyük kâr ve rahat görür. Soldaki yol ise, menfaati olmamakla beraber, on yolcusundan dokuzu zarar görür." cümlesini değerlendirir misiniz?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Burada ihtimal yola değil yolcuya bakar, yani sağ yol yüzde yüz necat verir; ama sağ yolda giden kişi yüzde yüz necat bulur denilemez. Zira bir insan hayatını sağ yolda yani Kur’an yolunda geçirmiş olsa bile, yüzde yüz kurtuldum diyemez. İnsanın son durumunun nasıl olacağını ancak Allah bilir, bu inanç aynı zamanda insanı ucb ve fahr gibi manevi hastalıklardan da kurtarır. Onun için büyük evliyalar imansız kabre girmekten titremişler.

İkincisinde de küfür yolu yüzde yüz helakettir, onda kurtuluş yok, yani küfür yolunda kurtuluş yok; ama küfürde giden adamın yüzde bir de olsa tövbe edip imana dönme durumu olabilir, kurtulabilir, bu da mutlak ümitsizlik hastalığına bir merhemdir. Yani insan hayatta ümit ve korku dengesinde olması gerekir.

Bu manaya şu hadis işaret eder;

"Bir insan hayatı boyunca cennet ameli işler, ömrünün sonunda bir cehennem ameli işler ve cehenneme gider bir insanda hayatı boyunca cehennem ameli işler ömrünün sonunda cennet ameli işler ve cennete gider.” -ev kema kal-

Özetleyecek olursak; İslam yolu yüzde yüz kurtuluş; ama Müslüman öyle değil, küfür yolu yüzde yüz helakettir; ama kafir veya fasık öyle değil, diyebiliriz. Yani kişinin kendisinden dolayı, kendi iradesiyle her an yol değiştirme ihtimali vardır.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...