Block title
Block content

"Şu saray içinde bulunan ve memleketi ihâta eden yeknesak unsurlar, mâdenler var. Âdetâ, memleketten çıkan her şey o maddelerden yapılıyor. Demek o maddeler kimin mülkü ise, bütün ondan yapılan şeyler de onundur; tarla kimin ise, mahsulat da onun.." izah?

 
Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Elementler âlemi bir tarla gibidir ve yeryüzündeki bütün bitkiler ve hayvanlar onlardan yapılırlar.

“Tarla kimin ise mahsulat da onundur...”(1)

Tarlalar sayılamayacak kadar çok...  Kendimizden başlayalım. Başımız  bir tarla gibi; üzerinde saçlar bitiyor. Biz, saçlarımızı kendi ilmimizle ve kudretimizle dokumadığımıza göre, saçlar da bizim kendi mülkümüz değil, başımız da.

Bir ağacın başında da yapraklar ve meyveler boy gösteriyor..  O ağaç da bir tarla gibi.. Meyveler onun mahsulleri... Ağaç kimin ise meyveler de onundur....

Ağacın dikildiği bahçeye bakıyoruz... Yüzlerce ağaç aynı topraktan besleniyorlar... O bahçe de bir tarla gibi, her bir ağaç o tarlanın bir mahsulü... Bahçe kimin ise ağaçlar da onundur...

Karadaki böyle sayılayacak kadar çok örneği hayal âlemimizde canlandırarak, denizlere varıyoruz.  Bu defa  karşımıza şu gerçek çıkıyor:

“Deniz kimin ise içindekiler de onundur.”(2)

Deniz büyük akvaryum... Onda yüzen balıkları akvaryumun yaptığını kim iddia edebilir...

Nur Külliyatı'nda esir maddesi de bir tarlaya benzetilir. Yıldızlar o tarlanın mahsulleri, yahut o bahçenin çiçekleri gibi.

Tarla ve deniz... İkisi de Allah’ın mülkü...  O mülklerden çıkan her şey de yine O’nun mülkü olacaktır... Birinin üstünde bir şeyler bitiyor, diğerinin  ise içinde...

Yine kendimize dönelim... Biz ne başımızda uzayan saçlara malik olabiliriz ne de kanımızda yüzen kürelere.

Biz içimize ve dışımıza hakiki manada malik ve sahip olamazken, bir ağacın, bir dağın, bir denizin kendi içine ve dışına sahip ve malik olmalarını nasıl düşünebiliriz?!.

Dipnotlar:

(1) bk. Sözler, Yirmi İkinci Söz.

(2) bk. age.

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editör

Paylaş
BENZER SORULAR
Yükleniyor...