Şualarda Sungur Ağabey "Nurcular cemiyeti diye bir cemiyet yoktur. Ve ben böyle bir cemiyete mensup değilim." diyor. Oysa Nur cemaatindeniz biz, izah eder misiniz?

Cevap

Değerli Kardeşimiz;

Cemiyet ile cemaat farklı şeylerdir.

Cemiyet resmidir, cemiyette resmi ilişkiler hakimdir, hükümet onayı ile kurulurlar, siyasetle iç içedirler, resmi şubeleri vardır.

Cemiyet aynı zamanda akılcı, sözleşmeye dayanan çıkar ilişkilerinin bulunduğu gruplardır. Kişisel olmayan, soğuk, rasyonel ve özgür ilişkiler üzerine kuruludur.

Cemaat ise, gayrriresmi, gönüllülüğün esas alındığı, çıkar ve akılcılıktan ziyade duygusal ve samimiyete dayanan, siyasetten uzak duran, şube ya da dernek gibi fiziki bağlantıları olmayan bir manevi topluluğun adıdır.

Bu tanımlar ışığında olaya bakıldığında, Risale-i Nur talebeleri cemiyet değil cemaat oluyor.

"Dördüncü fark: Nur talebeleri, bu zamanda ve bugünde ekser bilâd-ı İslâmiyede intişar etmişler ve çoklukla vardırlar. Bu intişarlarında ayrı ayrı hükûmetlerde bulundukları halde, hükûmetlerden izin almaya muhtaç olmuyorlar ki, tecemmu' edip toplansınlar ve çalışsınlar. Çünkü, meslekleri siyaset ve cemiyet olmadığından, hükûmetlerden izin almaya kendilerini mecbur bilmiyorlar."

"Amma İhvan-ı Müslimîn ise, vaziyetleri itibarıyla siyasete temas etmeye ve cemiyet teşkiline ve şubeler ve merkezler açmaya muhtaç bulunduklarından, bulundukları yerlerdeki hükûmetten icazet ve ruhsat almaya muhtaçtırlar. Ve Nurcular gibi bilinmiyor değiller. Ve bu esas üzerine, kendilerine umumî merkezleri olan Mısır'da, Suriye'de, Lübnan'da, Filistin'de, Ürdün'de, Sudan'da, Mağrib'de ve Bağdat'ta çok şubeler açmışlar."(1)

Sungur Ağabey, "Nurcular cemiyeti diye bir cemiyet yoktur. Ve ben böyle bir cemiyete mensup değilim." ifadesi ile cemiyet vecemaatin farkına işaret ediyor. Yani "Nurcular cemiyet değil, cemaattir." demeye getiriyor.

(1) bk. Emirdağ Lâhikası-II, (100. Mektup)

Selam ve dua ile...
Sorularla Risale Editörü

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?

Yorumlar

Nurun fedaisi
Allah razı olsun güzel cevap..
Yorum yapmak için Giriş Yapın ya da Üye olun.

BENZER SORULAR

Yükleniyor...